Wydarzenia 17 sie 2018 | mk
Szwed będzie wojował w Ostromecku [ZAPOWIEDŹ]

fot. Anna Kopeć / Archiwum

Krwawa bitwa, turniej szabli i pokazy konne – już w ten weekend (18–19 sierpnia) wojska Czarneckiego znów będą wyzwalały Bydgoszcz z rąk szwedzkich.

Imprezę już po raz szósty współorganizuje grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Sarmackie Dziedzictwo. Wiek XVI–XVII jest jej specjalnością. – Uważamy, że był to najlepszy, najbardziej kolorowy okres w historii I Rzeczpospolitej – mówi Dariusz Chojnacki, skarbnik stowarzyszenia. – To, co dziś nazywamy polskością – język, kultura – ma początek właśnie w tym czasie.

Wygrali bitwę, przegrali wojnę

W sobotę i niedzielę (18–19 sierpnia) współcześni Sarmaci będą obozować w Ostromecku, gdzie stoczą dwie bitwy. Potwierdzona historycznie jest tylko ta, której inscenizację zaplanowano na niedzielę. To potyczka wojsk Czarnieckiego ze Szwedami. – Bitwa oryginalnie odbyła się w Brdyujściu, w miejscu, które już nie istnieje. Tam, gdzie dziś są śluzy, była wyspa, gdzie ok. 300 Szwedów broniło się przed wojskiem Czarnieckiego. Bitwa była krótka, ale bardzo krwawa. Skończyła się wyzwoleniem Bydgoszczy spod panowania szwedzkiego – opowiada Chojnacki.

fot. Anna Kopeć/Archiwum

Sobotnia bitwa – zakończona zajęciem przez Szwedów Ostromecka – to już autorska wizja wydarzenia. Jednak, jak mówią organizatorzy, jest pewne, że miało ono miejsce. – Szwedzi zdobywali nie tylko duże miasta, takie jak Bydgoszcz, ale szli od miasteczka do miasteczka, od dworu do dworu, siłą lub po dobroci zajmowali, grabili, zmuszali ludzi, by im pomagali, wydawali jedzenie, broń – tłumaczy Chojnacki. – Podobnie mogło być i w Ostromecku, które w tamtym czasie było dużym majątkiem i łakomym kąskiem dla wojsk.

Inscenizacja obrony Ostromecka rozpocznie się o godz. 18.30 w sobotę przed Pałacem  Starym – Dorpowskich, bitwy wojsk Czarneckiego ze Szwedami – w niedzielę o 11.00 przed Pałacem Nowym .

Tegoroczne bitwy odtworzy ok. 150 rekonstruktorów, nie tylko z Sarmackiego Dziedzictwa, ale i z zaprzyjaźnionych grup z całego kraju. Potyczkom towarzyszyć będą też efekty pirotechniczne, ale, jak zastrzegają organizatorzy, ze względów bezpieczeństwa i zabytkową wartość obieków w Ostromecku, w ograniczonym zakresie. – Będą muszkiety, armaty – łączy się to z dosyć dużym hukiem, zawsze więc ostrzegamy o tym publiczność – podkreśla Chojnacki.

Sarmaci na boisku

Inscenizacje to nie koniec atrakcji na ten weekend. W sobotę wieczorem odbędzie się plenerowy koncert muzyki folkowej. Rozegrane też zostaną dwa turnieje – szabli i łuku. Jak Sarmaci poczują się też chętni widzowie. – Będą mogli postrzelać z łuku, spróbować walki na szable, ale na gumowe, bezpieczne – zastrzegają organizatorzy.

fot. Anna Kopeć/Archiwum

Zaplanowano także zupełnie nowy element imprezy – mecz palanta. – Palant to jedna z najstarszych gier w Polsce. W XVII wieku był bardzo popularna. Chcemy odtworzyć taką historyczną grę – zapowiada Chojnacki. – Być może przerodzi się to w tradycję.

Odbędą się także pokazy konne, pokazy musztry wojskowej, ekwipunku w wykonaniu różnych grup rekonstrukcyjnych. Będzie można przyjrzeć się obozom, funkcjonować też będą kramy z regionalnymi produktami.

W sobotę impreza rozpocznie się oficjalnie o godz. 11.00, zakończy ok. 23.00, natomiast w niedzielę o 11.00 przewidziana jest bitwa. Zakończenie imprezy ok. 15.00

Chociaż rekonstrukcja zapewnia dobrą zabawę, chodzi w niej o coś więcej: popularyzację wiedzy i rozbudzanie dumy. – Mamy wspaniałą przeszłość, którą należy pokazywać – zaznacza Chojnacki.

Wydarzenie organizują wspólnie Stowarzyszenia Sarmackie Dziedzictwo, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Stowarzyszenie AstArte.

Harmonogram:

Sobota, 18 sierpnia:
09.00 – rozpoczęcie turnieju łuczniczego
11.00 – oficjalne otwarcie imprezy, prezentacja grup
12.00 – 17.00 turniej szabli polskiej, mecz palanta – gry popularnej w Rzeczypospolitej w XVII w., pokazy grup
18.30 – bitwa pod Pałacem Starym – Dorpowskich
20.00 – koncert

Niedziela, 19 sierpnia:
10.30 – wymarsz na pole bitwy połączony z prezentacją grup
11.00 – bitwa Czarnieckiego ze Szwedami
12.00 – rozdanie nagród w turniejach

W trakcie imprezy odbędą się warsztaty wytwarzania ceramiki historycznej. Zapisy i informacje tel. 668104877

 

 

mk Autor