Wydarzenia 19 sie 2018 | Redaktor
Szwedzi wypędzeni. Bardzo udana inscenizacja w Ostromecku [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Z wielkim hukiem polskie wojsko wypędziło Szwedów z Bydgoszczy. Dziś (19 sierpnia) w Ostromecku zakończyła się tradycyjna już impreza rekonstrukcyjna „Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował”.

Dwa dni Ostromecko gościło wojów, którzy zeprezentowali widzom przede wszystkim rekonstrukcję potyczkę wojsk Czarnieckiego ze Szwedami oraz autorską wizję zdobycia pałacu. Oprócz inscenizacji odbyły się także pokazy konne, musztry wojskowej, ekwipunku w wykonaniu różnych grup rekonstrukcyjnych. Można było przyjrzeć się obozom, funkcjonowały też kramy z regionalnymi produktami.

Atrakcją był też dwa turnieje. Nagrodą w turnieju szabli polskiej była replika XVII-wiecznej szabli bojowej, która według organizatorów „mogłaby leżeć w Muzeum Narodowym i nikt z widzów nie zorientowałby się, że to kopia”.

Na najlepszego łucznika przygotowano zaś turecki łuk wzorowany na broni z epoki.

W turnieju szabli zwyciężył Szczepan Łakomy z poznańskiej grupy Salut, przed swoim ojcem Andrzejem. Trzeci był współorganizator imprezy Krzysztof Kozłowski, który podczas inscenizacji bitwy ze Szwedami wcielił się w postać wodza polskich wojsk Stefana Czarnieckiego.

Turniej łuczników wygrał Szymon Szotowicz z Golubia Dobrzynia przed Piotrem Krawczykiem z Wielunia i Jackiem Blochem z Torunia.

W sobotę (18 sierpnia) odbył się też pokaz gry w palanta, którego zasady przypominają baseball i kto wie, czy z to właśnie od niego nie wywodzi się ta bardzo popularna amerykańska gra. 

W inscenizacjach uczestniczyło ponad 150 wojów z różnych grup rekonstrukcyjnych. A do Ostromecka zjechali:  „Żółty Regiment” z Gniewu, Stowarzyszenie „Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej, Paweł Miller von Wołkiewicz, Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu imć Franciszka, „Warchoły i Pijanice” z Warszawy, „Regiment Królewicz Jana Kazimierza”, „Święty Józef i nadobna Ewa”, „Korpus Artylerii Najemnej” ze Śląska, „Mazowiecka Chorągiew Husarska im. Jana Karola Chodkiewicza”, Grupa „Salut” z Poznania, „Wielkopolska Brać Sarmacka”,” Panowie Bracia” z Sierakowa, Stowarzyszenie Wojskowości Dawnej „Stanica”, „Theatrum Historica” z Piły, Grupa Kozaków z Wejherowa, goście z Mińska na Białorusi, Zbigniew Zalewski i jego stary wóz imitujący szaniec Szwedów, Roman Gabczyński , który ugotował strawę, Stowarzyszenie Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczy, Konny Regiment Ziemi Kujawskiej na koniach ze stajni „Tarpan” oraz Stowarzyszenie  AstArte.

Wydarzenie zorganizowali wspólnie: Stowarzyszenie Sarmackie Dziedzictwo, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Stowarzyszenie AstArte.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor