Wydarzenia 26 kwi 2018 | Redaktor
Tramwaj bardziej wycieczkowy

Statek "Słonecznik"/fot. Anna Kopeć

Bydgoski Tramwaj Wodny zmienia oblicze. Ma służyć przede wszystkim jako atrakcja turystyczna, oferując rejsy wycieczkowe po Brdzie. Funkcja transportu publicznego praktycznie zanika. Pierwszy rejs już w sobotę (28 kwietnia).

Bydgoski Tramwaj Wodny przewozi po Brdzie około 30 tysięcy osób w sezonie żeglugowym (od końca kwietnia do końca września). Jest przede wszystkim atrakcją turystyczną. Do tej pory pełnił jednak również funkcję komunikacyjną. Zatrzymywał się, wysadzał i zabierał pasażerów, na kilku przystankach zlokalizowanych między innymi przy hali Łuczniczka, na Wyspie Młyńskiej, Rybim Rynku, przy Astorii. W tym celu miasto zainwestowało niegdyś w budowę estetycznych i funkcjonalnych przystani.

Operatorem Tramwaju Wodnego do tej pory był Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W tym roku to się zmienia. Rada Miejska na ostatniej sesji (25 kwietnia) zdecydowała bowiem o przekazaniu tramwaju pod zarząd Bydgoskiemu Centrum Informacji.

fot. Anna Kopeć

- Żeglugę rozpoczynamy w sobotę 28 kwietnia. Uruchomimy dwie linie: słoneczną i staromiejską na tych samych trasach jak dotychczas. Obie będę miały przystanek początkowy i końcowy na Rybim Rynku – mówił na konferencji prasowej dyrektor BCI Leszek Woźniak. I oświadczył: - Ograniczymy funkcje transportu publicznego.

Co to oznacza? Statki nie będą się już zatrzymywały na poszczególnych przystankach. Odbędą rejs po trasie linii i wrócą na przystań przy Rybim Rynku. – Oczywiście nie będzie przeszkód, jeśli kto zażyczy sobie, żeby po drodze wysiąść na jednym z przystanków - zapewniał Woźniak. - Ale nikogo na statek po drodze kapitan nie przyjmie.

Nowością w tym roku jest możliwość zakupu biletów przez Internet na stronie tickeo.pl i zarezerwowania sobie miejsca na konkretny rejs.

fot. Anna Kopeć

– To wielkie ułatwienie dla podróżnych. Można planować wycieczkę z wyprzedzeniem – zachwalała to rozwiązanie Daria Kieraszewicz, bydgoska przewodniczka i współwłaścicielka Muzeum Mydła i Historii Brudu. – Dzięki temu rozwiązaniu, zarówno zorganizowane grupy, jak i mieszkańcy, będą mieli łatwiejszy dostęp do rejsów.

Ceny biletów na pojedynczy kurs pozostają takie same jak w ubiegłym roku. Normalny kosztuje 5 złotych, a ulgowy 2,5 zł (bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży od 4 lat do ukończenia 23 lat na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub oświadczenia o wieku dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej oraz studentom do ukończenia 26 lat na podstawie ważnej legitymacji studenckiej). Bilet bezpłatny przysługuje dzieciom do ukończenia 4 lat oraz dzieciom i młodzieży będącymi osobami niepełnosprawnymi do ukończenia 21 roku życia.

Ale uwaga! Zakup biletu w Internecie wiąże się z większym kosztem. Są one bowiem obłożone 10 proc. prowizją operatora. Bilety można będzie też kupić tradycyjnie w siedzibie BCI przy ul. Batorego 2. I jeszcze jedna niedogodność. BCI przestrzega: „nie gwarantujemy możliwości zakupu biletów bezpośrednio przed rejsem, dlatego zachęcamy do skorzystania z możliwości wcześniejszego zakupu biletów”.

Obie trasy obsługują stateczki (Słonecznik i Słonecznik II), które mogą zabrać na pokład zaledwie 28 osób. Już teraz zatem warto zajrzeć na stronę internetową. Niektóre rejsy majówkowe są bowiem w komplecie wykupione.  

Rozkład jazdy:

Godziny rejsów na linii słonecznej: 10:30, 12:30, 13:00, 15:30, 16:00, 18:00

Rejs trwa 50 minut

Godziny rejsów na linii staromiejskiej: 11:00, 11:30, 13:30, 14:30, 16:30, 17:00

Rejs trwa 80 minut

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor