Trzy nowe podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów
źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
Kapituła Honorowa „Bydgoskich Autografów” wybrała kolejne osoby zasłużone dla Bydgoszczy, których podpis pojawi się na ul. Długiej. Do 36 sygnatur dołączą trzy nowe.
Inne z kategorii
Festiwal Paderewskiego odbędzie się w Bydgoszczy [ZAPROSZENIE]
Październik w Pałacu Młodzieży zapowiada się na bogato [ZAPROSZENIE]
Wczoraj (19 czerwca) odbyło się posiedzenie Kapituły Honorowej „Bydgoskich Autografów”, która wybiera osoby w sposób szczególny są zasłużone dla miasta.
Na spotkaniu zaprezentowano osiemnaście propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. W drodze kilkuetapowego głosowania członkowie kapituły wybrali trzy osoby, które w tym roku złożą swoje podpisy w Alei Autografów. Będą to: Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień oraz prof. Józef Szala.
Krzysztof Herdzin to doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny. Jest autorem jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005 roku. Wykłada na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Arkadiusz Jawień to chirurg i profesor nauk medycznych. Jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Jako jedyny Polak jest członkiem Rady Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Józef Szala to profesor nauk technicznych, który jest światowej sławy specjalistą z zakresu oceny trwałości i wytrzymałości materiałów oraz elementów konstrukcyjnych. W roku 2009 otrzymał godność Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy, a w 2014 Politechniki Opolskiej.
Data odsłonięcia autografów zostanie uzgodniona z wyróżnionymi.
W tym roku odsłonięciu bydgoskich autografów towarzyszyć będzie święto na ulicy Długiej.. W organizację zaangażowani będą lokalni przedsiębiorcy, m. in. Stowarzyszenie Bydgoska Starówka, Starówka Office oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu.
„Bydgoskie Autografy” to przedsięwzięcie o charakterze cyklicznym. Co roku kapituła wyróżnia osoby, które swoją pracą i działalnością rozsławiają miasto Bydgoszcz. Wmurowane w nawierzchnię ulicy Długiej tablice z sygnaturami są odsłaniane osobiście przez laureatów. Wśród posiadaczy autografów są znani sportowcy, politycy, filmowcy, lekarze, przedsiębiorcy czy przedstawiciele świata kultury.
Do tej pory swoje autografy złożyli:
2007 - Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek;
2008 - Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);
2008 - Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń;
2009 - Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke;
2010 - Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek;
2011 - Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński;
2012 - Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz;
2013 - Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski;
2014 - dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki;
2015 - Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk;
2016 - Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak;
2017 - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy Riegel.
Źródło: UMB