Wydarzenia 31 maj 2018 | Redaktor
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa [FOTORELACJA]

fot. Anna Kopeć

Mamy przekonywać świat o prawdzie i Bożej miłości – mówił w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w bydgoskiej katedrze bp Jan Tyrawa.

fot. Anna Kopeć

Podczas homilii biskup podkreślił, że ustanowienie Eucharystii jest najistotniejszym zdarzeniem dla Nowego Przymierza. – Chleb, który Chrystus przemienia w swoje ciało, wino, które przemienia w swoją krew. Tworzy się nowy lud. Jesteśmy nim my wszyscy – jako Kościół, ciało Chrystusa. Tą pamiątką mamy żyć, karmić się i jednocześnie uczynić ją formą naszej misji i posłannictwa, aby przekonywać świat o prawdzie i Bożej miłości, która spowodowała, że sam Bóg ofiarowuje siebie, by zgładzić grzechy, które w Starym Testamencie były gładzone krwią zwierząt ofiarnych – mówił.

Biskup ordynariusz przypomniał, że istotą Eucharystii jest poświęcenie się Jezusa Chrystusa. I to z tą prawdą wędrujemy dziś ulicami miast i wsi. – Ten kult Eucharystii w formie procesji rodził się w XIII i XIV wieku. Pielęgnujmy tę tradycję – niech w ten sposób będzie uczczony Jezus Chrystus, który jest fundamentem i kamieniem węgielnym Nowego Przymierza. Warto pamiętać, że tak, jak przesłaniem starego ludu Izraela było pokazanie obrazu Boga – jednego i transcendentnego, tak dzisiaj przesłaniem, które powinien nieść każdy z nas, jest prawda o niezbywalności godności osoby ludzkiej. Ona nie jest w tych czasach uznawana. Stąd aborcja, eutanazja, in vitro – tłumaczył.

Mieszkańcy Bydgoszczy – wśród nich kapłani, siostry zakonne, wojsko, wierni – przeszli następnie w procesji eucharystycznej, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Stanęły one – przy Starym Rynku, Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej, kościele ojców jezuitów św. Andrzeja Boboli oraz świątyni garnizonowej.

Źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

fot. Anna Kopeć

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor