Wydarzenia 8 paź 2022 | materiał partnera
Uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni pomorskiej 1939 w Słupówku

fot. nadesłane

W sobotę, 8 października w Słupówku odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę zbrodni pomorskiej 1939.

Rocznicowe uroczystości w intencji ofiar II wojny światowej oraz pomordowanych w Słupówku, rozpoczęły się uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. Św. Anny w Drzewianowie. 

Po mszy zgromadzeni udali się  do miejsca egzekucji tj. lasu w Słupówku, gdzie nastąpiło  odsłonięcie kamienia z tablicą memoratywną oraz poświęcenie kamienia i tablicy wraz z odrestaurowanym Krzyżem. 

Mieszkańcy upamiętnili w ten sposób rozstrzelanych przez Niemców we wrześniu i październiku 1939 r. w lesie w Słupówku (w pobliżu Mroczy) 24 mieszańców Mroczy i okolic (Skoraczewa, Mierucina i Ostrowa).

Wśród pomordowanych byli m.in. Burmistrz Mroczy - ppor. rez. WP Seweryn Ciążyński, Kierownik Szkoły w Mroczy - Gapiński Julian, Powstaniec Wielkopolski i uczestnik wojny w 1920 roku - Stanisław Jamry, Sołtys wsi Skoraczewo - Józef Urban, Sołtys wsi Ostrowa - Franciszek Rybka. Po ekshumacji w roku 1945 ofiary mordu zostali pochowani we wspólnej mogile na "starym" Cmentarzu w Mroczy.

Hołd poległym złożył też przedstawiciel Ruchu Narodowego Bydgoszcz i Ruchu Narodowego Kujawsko Pomorskie, Tomasz Pietrzak.

- Jako Ruch Narodowy mamy obowiązek pamiętać i przypominać o wszystkich zbrodniach dokonanych na Polskim Narodzie, i z tego obowiązku nikt i nic nas nie zwalnia - mówi Pietrzak.

Wojskową honorową asystę pełnili będą żołnierze 82 batalionu lekkiej piechoty z Inowrocławia.

Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem na placu przy świetlicy wiejskiej w Drzewianowie.