Usterki w Bydgoszczy przez aplikację zgłaszano 10,5 tysiąca razy
Wśród najczęściej zgłaszanych problemów są uszkodzenia dróg/fot. ilustracyjna, Anna Kopeć
Zakończył się pilotaż aplikacji „Dbamy o Bydgoszcz”. Za jej pośrednictwem mieszkańcy zgłaszali m.in. problemy z oświetleniem, uszkodzeniami jezdni, chodników czy źle zaparkowane pojazdy. Program będzie kontynuowany.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Aplikacja została uruchomiona 8 czerwca 2020 roku w formie pilotażu. Jej dalsze funcjonowanie w poniedziałek (29 czerwca) zapowiedział zastępca prezydenta Michał Sztybel. - Pozytywnie przeszła testy mieszkańców, usprawniła porządkowanie wspólnej miejskiej przestrzeni, więc podjęliśmy decyzję, aby kontynuować ten projekt i dalej go udoskonalać. Zachęcam mieszkańców do zainstalowania „Dbamy o Bydgoszcz” – mówił.
– Teraz jest czas na analizę dodatkowych funkcjonalności. Dziś dysponujemy mapą zgłoszeń, wiemy, gdzie i jakiego typu zgłoszeń jest najwięcej. Co ważne, aż 80 proc. wszystkich zgłoszeń zostało już wykonanych – podsumował Bartosz Błaszczyk, koordynator projektu. Jak tłumaczył, zgłoszenia dotyczące terenów prywatnych Miasto stara się przekazywać spółdzielniom, wspólnotom mieszkaniowym i innym instytucjom.
Usterki można zgłaszać za pośrednictwem aplikacji ściągniętej na telefon lub na stronie internetowej http://www.dbamy.bydgoszcz.pl. Do wyboru mieszkańcy mają dziewięć kategorii problemów – „Bezpieczeństwo i porządek”, „Śmieci”, „Odśnieżanie”, „Uszkodzenia/Dewastacje”, „Pojazd”; „Zwierzęta”, „Zieleń i środowisko”, „Komunikacja miejska”, „Drogi”. Jak przekazuje ratusz, najwięcej zgłoszeń trafia do drogowców i strażników miejskich. – Codziennie do aplikacji wpływa ok. 30-40 zgłoszeń, które są weryfikowane, a następnie przekazywane do poszczególnych wykonawców zgłoszeń – czytamy w komunikacie urzędu miasta.
System nie służy jednak do zgłaszania spraw związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia - o tych należy natychmiast zawiadamiać pod numerem alarmowym.
Pomysłodawcą aplikacji był radny Prawa i Sprawiedliwości Szymon Róg.