UTP świętuje 250. urodziny swojego patrona
fot. Anna Kopeć
Rok 2018 jest rokiem Jędrzeja Śniadeckiego, lekarza, biologa, chemika. Z tej okazji dziś (18 kwietnia) na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich odbył się uroczysty senat.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Młodszy z braci Śniadeckich urodził się w 1768 roku w Rydlewie koło Żnina. Jego urodziny uczciło dziś UTP. – To niezwykle ważna uroczystość dla naszego uniwersytetu – podkreślił rektor uczelni, prof. dr hab inż. Tomasz Topoliński. – Ponieważ mamy dwóch patronów, nie jest możliwe ustalenie wspólnej daty świętowania. Dlatego właśnie włączyliśmy się w ogólnopolskie – i nie tylko – obchody 250. urodzin Jędrzeja Śniadeckiego – wyjaśnił.
Organizacją bydgoskich obchodów zajął się prof. dr hab. inż. Adam Gadomski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej.
– Jędrzej Śniadecki to postać znamienita. Swoim dorobkiem naukowo-badawczym i działaniami społecznymi pomaga nam wpisać w etos uczelni o charakterze technologiczno-przyrodniczym – mówił podczas uroczystości. Przypomniał, że Śniadecki prowadził badania na styku chemii i biologii, a jego obserwacje pomogły zapobiegać krzywicy wśród dzieci. – Ten fakt-perłeka, znany nielicznym, świadczy o wrażliwości społecznej Śniadeckiego, wrażliwości polegającej na tym, by zwalczać choroby i im zapobiegać – mówił Gadomski.
W uroczystej części senatu wzięli udział zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz oraz zastępca burmistrza Żnina Halina Rosiak. Obecna była także delegacja z Uniwersytetu Wileńskiego, którego Śniadecki był profesorem.
– To kolejna piękna okazja, by powiedzieć coś dobrego u UTP – mówiła Iwona Waszkiewicz. – To jedyna tego rodzaju uczelnia w województwie, ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu i Bydgoszczy, kształci kadry dla naszych przedsiębiorstw – dodała. Zastępczyni prezydenta przekazała rektorowi Topolińskiemu upominek – obraz Bydgoszczy zaginionej.
Z kolei zastępca burmistrza Żnina wręczyła rektorowi medal, jaki otrzymała za udział w 25. Biegach Żnińskich.
Trwający rok Jędrzeja Śniadeckiego został zainagurowany 28 stycznia w Poznaniu, gdzie siedzibę ma Stowarzyszenie im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. – Wszyscy troje w swoich badaniach zajmowali się tlenem – wyjaśnił obecny na senacie prof. Stefan Lis (UAM), wiceprezes stowarzyszenia. – Śniadecki był jednym z najbardziej wszechstronnych umysłów polskiego oświecenia, lekarzem, fizjologiem, biologiem, chemikiem, publicystą – wyliczał. Zapowiedział też, że kolejne uroczystości związane z obchodami odbędą się w Krakowie i Wilnie.
Podczas uroczystego senatu wyświetlone zostały fragmenty filmu „Jędrzej Śniadecki” w reż. Emilii Sadowskiej. Uczniowie VI LO im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy zaprezentowali się natomiast w minikoncercie muzyki poważnej.
mk