W Bydgoszczy odbędzie się VII Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Lecha Kaczyńskiego
fot. Anna Kopeć
Już niebawem szachy ponownie zagoszczą w Bydgoszczy. Pod koniec miesiąca (24 czerwca) w Filharmonii Pomorskiej rozpocznie się VII Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Lecha Kaczyńskiego.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Turniej zostanie zorganizowany koronnym tempem klasycznych w systemie kołowym, czyli „każdy z każdym”. Zaproszenie otrzymało dziesięć zawodniczek z Mariją Muzyczuk na
czele. Utytułowana Ukrainka zajmuje piąte miejsce na światowej liście FIDE, a w latach 2015-2016 dzierżyła tytuł mistrzyni świata. Na zawodach zagra również żona mistrza Polski Radosława Wojtaszka Alina Kaszlińskaja oraz aż trzy utalentowane Polki - Karina Cyfka, Monika Soćko oraz Oliwia Kiołbasa.
Po 18 latach wraca do Bydgoszczy Międzynarodowy Turniej Szachowy. Inicjatorem tego turnieju w dużej mierze był mój tata, więc tym bardziej się cieszę, że możemy teraz do tego powrócić. Jest taka nadzieja, że będzie to najsilniejszy z festiwali, także pod względem ilości graczy.
- powiedział na zwołanej w czwartek (16 czerwca) konferencji prasowej, minister Łukasz Schreiber.
W ramach Festiwalu uda się zorganizować również pierwszy międzynarodowy mecz Polska-Ukraina. Będzie to oczywiście mecz towarzyski z udziałem najleszych zawodników z obu krajów.
- dodał Schreiber.
Średni ranking zawodniczek biorących udział w turnieju jest najwyższy w historii naszego kraju. Pod tym względem ustępują mu nawet organizowane w czasach PRL-u festiwale szachowe w Piotrkowie Trybunalskim, w których grała legendarna mistrzyni świata Nona Gaprindaszwili.
Pomysł zorganizowania wielkich szachowych zawodów zrodził się w 1999 roku. Z inicjatywy Grzegorza Schreibera, posła na Sejm RP, włączono bydgoski turniej do cyklu wielkich i uznanych już imprez szachowych w Polsce, tworząc GRAND PRIX POLSKI z trzech turniejów: z Memoriału im. Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju,
Festiwalu Szachowego w Świdnicy i właśnie z Festiwalu w Bydgoszczy. W swoim charakterze miał nawiązywać do tradycji szachowych w Bydgoszczy, m.in. do Szachowych Dni Bydgoszczy rozgrywanych w mieście nad Brdą w latach 1977-85. Festiwale w Bydgoszczy w latach 1999- 2004 miały miejsce w przyjaznych instytucjach bydgoskiej
kultury czy sportu, takich jak Teatr Polski czy obiekty WKS Zawisza.
mat. organizatorów.