Wydarzenia 30 paź 14:31 | kp
W filharmonii tradycyjnie „Requiem”. W nietradycyjny sposób

fot. Filharmonia Pomorska

Od kilkudziesięciu lat przed dniem Wszystkich Świętych gramy Mozartowskie „Requiem”. W tym roku pandemia nam tych planów nie pokrzyżuje – zapowiada Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej. W piątek (30 października) wspólny koncert zaprezentują Orkiestra Symfoniczna FP, chór Opery Nova i soliści.

„Requiem” (msza żałobna) jest jednym z największych utworów sakralnych Mozarta i jednocześnie jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Powstało ponad 200 lat temu, a od kilku lat, co roku, przed dniem Wszystkich Świętych, utwór rozbrzmiewa w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej.

Całość, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego, zostanie wykonana także i w 2020. „Requiem” zaprezentują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą cenionego libańsko-polskiego dyrygenta, Bassema Akiki, Chór Opery Nova przygotowany przez Henryka Wierzchonia, i soliści: Adriana Ferfecka (sopran), Monika Ledzion-Porczyńska (alt), Paweł Skałuba (tenor), Łukasz Konieczny (bas), 

fot. Filharmonia Pomorska

Ze względów na pandemię koncert zostanie zrealizowany w nietradycyjny sposób. – Dbając o zdrowie i życie muzyków oraz melomanów, poprzez zachowanie dystansu społecznego, sięgamy po eksperymentalny sposób wykonania tej mszy żałobnej – informuje Maciej Puto. – Technicznie jest to karkołomne, ale możliwe, jeśli tylko współpracuje się z najwyższej klasy specjalistami od akustyki i wizji – dodaje.

Przeprowadzenie koncertu w okresie pandemii wiąże się z wieloma przeszkodami – Trudność w zgraniu będą mieli z pewnością muzycy naszej Orkiestry Symfonicznej, która zasiądzie na estradzie sali koncertowej i Chór Opery Nova, śpiewający w foyer Filharmonii – ujawnia dyrektor.

fot. Filharmonia Pomorska

W wydarzeniu będzie mogło wziąć udział 200 widzów na miejscu - i nieograniczona liczba melomanów przy ekranach komputerów. Koncert będzie bowiem transmitowany na kanale YouTube Filharmonii Pomorskiej. Rozpocznie się w piątek (30 października) o godz. 19.00.

Na podstawie: Filharmonia Pomorska

 

kp Autor