Wydarzenia Wczoraj 17:25 | Redaktor
W Młynach Rothera dzieją się różne rzeczy [ZAPROSZENIE]

fot. Młyny Rothera

Przegląd nadchodzących wydarzeń w Młynach Rothera w najbliższym tygodniu. Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi wystawami czasowymi i stałymi - zaprasza Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

 23 października – Myślowisko miejskie #10: Czy wiemy co robimy?

Organizatorami wydarzenia są: Młyny Rothera i Fundacja Myślowisko. Podczas spotkania z prof. Robertem Piłatem porozmawiamy o niepewnej relacji pomiędzy działaniem i świadomością działającego człowieka. W idealnym przypadku, znanym z amerykańskich filmów o procesach sądowych, czyn jest kombinacją motywacji, środków i sposobności. Są to elementy składni, które można dostrzec z zewnątrz i obiektywnie stwierdzić. Warstw działania jest jednak więcej. Niektóre są dostępne tylko samemu działającemu. Mamy więc pobudki i motywy, uświadomione możliwości i cele, deliberacje i wybory, intencje i postanowienia, wreszcie plany działania i wybór środków, a na koniec świadomość osiągnięcia lub nieosiągnięcia celu.
Informacje o zaproszonym gościu: Prof. Robert Piłat to emerytowany profesor filozofii, który pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (1988-2011) oraz na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej UKSW (2011-2024). Specjalizuje się w teorii pojęć, samowiedzy i filozoficznych aspektach teorii decyzji. Jest autorem licznych książek, w tym nagrodzonej "O rozsądku i jego szaleństwach" (Nagroda im. Józefa Tischnera 2020). Prowadził audycje filozoficzne w radiu i telewizji, pisze eseje dla Culture.pl i angażuje się w popularyzację filozofii, również wśród dzieci.
Informacje organizacyjne: godz. 18.00 – 20.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich | obowiązują zapisy
Szczegóły:
https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/myslowisko-miejskie-10-czy-wiemy-co-robimy/


24 października – Mapa Szczęśliwych Podróży Misia Paddingtona - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat

Dołącz do niezwykłej podróży z kultowym Misiem Paddingtonem! Wyruszamy w podróż razem z Misiem Paddingtonem. Aby porozumieć się z tym niezwykłym niedźwiadkiem, a także ze sobą nawzajem, nauczymy się misiowego tańca-przywitańca. Następnie zastanowimy się, jakie skarby mogą kryć się w tajemniczej walizce oraz co umieścilibyśmy na Mapie Szczęśliwych Podróży: zapach rzeki, wspomnienie smaku babcinej zupy, patyk z ulubionego drzewa. Warsztaty będą odbywać się w języku polskim, ukraińskim i misiowym. Prowadzenie: Daria Bator i Natalia Hałas-Szcześniak, Stowarzyszenie MY TEŻ.
Informacje organizacyjne: godz. 16.30 – 18.00 | Kawiarnia Nowe Miejsce | dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami | obowiązują zapisy – BRAK MIEJSC

Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/mapa-szczesliwych-podrozy-misia-paddingtona-warsztaty-dla-dzieci-w-wieku-4-10-lat/

24 października - Mozaika lokalnych tożsamości Bydgoszcz
Informacje od Organizatora:
Zapraszamy na spotkanie z Anną Rembowicz-Dziekciowską oraz dr Iwoną Jastrzębską-Puzowską, które poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk. Bydgoszcz – miasto o niezwykle skomplikowanej historii narodowościowo-społecznej. Wpływ na to miała m.in. budowa Kanału Bydgoskiego w 1773 roku, która zmieniła małą miejscowość w prężnie funkcjonujący ośrodek. U progu XX wieku z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim. W międzywojniu powstało tam wiele istotnych realizacji użyteczności publicznej. Okres powojenny to z kolei rozkwit budownictwa związanego z kulturą i edukacją – m. in. Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova oraz obiektów szkół wyższych. Obecnie jednym z kierunków myślenia o mieście jest zwrócenie Bydgoszczy ku rzece. Jak wygląda współczesna tożsamość architektoniczna Bydgoszczy, czy ważna jest w niej niemiecka przeszłość i zabudowa historyczna, czy także najnowsze realizacje: Przystań Bydgoszcz lub rewitalizowane Młyny Rothera? Porozmawiamy o tym podczas ostatniego spotkania z cyklu Mozaika lokalnych tożsamości”.
Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Partner: Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne:
godz. 18.00-19.30 | Młyn, I piętro | dla wszystkich | wstęp wolny
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/spotkanie-mozaika-lokalnych-tozsamosci/

24 października – Młyński rozmownik #45
Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi? W Młynach zbieramy zarówno te odległe, jak i całkiem współczesne opowieści o życiu w naszym mieście, rozmawiamy o przyszłości i teraźniejszości. Łączymy rozmawianie o sobie w mieście i przeżywaniu siebie w mieście z działaniami wspomagającymi integrowanie się bydgoszczan. W związku z tym chcemy zaprosić Cię do współtworzenia przestrzeni, w której możemy spotkać się, rozmawiać i wymieniać doświadczeniami, a także ciekawie spędzić czas w międzynarodowym towarzystwie.

Informacje organizacyjne: godz. 18.30 – 20.00 | Kawiarnia Nowe Miejsce, I piętro | dla wszystkich | wstęp wolny
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/mlynski-rozmownik-45/

25 października – Fonomo Music & Film Festival - Reakcja/tworzenie wizualizacji interaktywnych dźwięk/obraz - warsztaty cz. 1
Informacje od Organizatora:
W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z teorią i praktyką tworzenia wizualizacji generatywnych oraz interakcji pomiędzy obrazem a dźwiękiem z wykorzystaniem narzędzia Touchdesigner. Warsztaty będą okazją do praktycznego zastosowania technik łączenia obrazu z dźwiękiem, generatywnego tworzenia oraz kontroli wizualizacji, a także do poznania środowiska TouchDesigner. Maciej Waleszczyk jest interdyscyplinarnym artystą działającym w obszarach sztuki wizualnej, dźwiękowej i projektowania graficznego. Ukończył studia magisterskie z projektowania graficznego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz licencjat z kompozycji elektroakustycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. W swojej twórczości skupia się na badaniu relacji pomiędzy dźwiękiem, obrazem i interakcją z odbiorcą, łącząc programowanie wizualne z dźwiękiem i wykorzystując generatywne narzędzia w ekspresji artystycznej. Warsztaty są dwudniowe. Kolejna część odbędzie się 26 października. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Sztuka Wet Music, Partner: Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 15.00 – 18.00 | Młyn, I piętro | dla wszystkich, powyżej 16 lat
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/reakcja-tworzenie-wizualizacji-interaktywnych-dzwiek-obraz-czesc-1/
Zapisy u Organizatora.

26 października – Fonomo Music & Film Festival - Którędy do dźwięku? - warsztaty tworzenia muzyki za pomocą ruchu
Pierwszy cykl filmowy za Nami! Nasza współpraca z agencją Against Gravity nie kończy się... Zapraszamy na niezwykły film pod tytułem HUMAN. To wzruszający obraz, który powinien zobaczyć każdy miłośnik kinematografii. To ostatnia okazja, aby obejrzeć ten tytuł ze względu na gasnące prawa do licencji w Polsce. W listopadzie, kolejna projekcja filmu tego samego reżysera, która jest niejako kontynuacją formatu. Będą to nasze łączniki między sezonami pierwszego i kolejnego cyklu filmowego. Druga edycja Docs Against Gravity w Młynach już w 2025 roku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Sztuka Wet Music, Partner: Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 11.00 – 12.00 | Młyn, I piętro | dla wszystkich | obowiązują zapisy
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/ktoredy-do-dzwieku-warsztaty-tworzenia-muzyki-za-pomoca-ruchu/
Zapisy u Organizatora.

26 października – Fonomo Music & Film Festival - Reakcja/tworzenie wizualizacji interaktywnych dźwięk/obraz - warsztaty cz. 2
Informacje od Organizatora:
W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z teorią i praktyką tworzenia wizualizacji generatywnych oraz interakcji pomiędzy obrazem a dźwiękiem z wykorzystaniem narzędzia Touchdesigner. Warsztaty będą okazją do praktycznego zastosowania technik łączenia obrazu z dźwiękiem, generatywnego tworzenia oraz kontroli wizualizacji, a także do poznania środowiska TouchDesigner. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Nowa Sztuka Wet Music, Partner: Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 15.00 – 18.00 | Młyn, I piętro | dla wszystkich zainteresowanych tematyką, powyżej 16 roku życia | obowiązują zapisy
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/reakcja-tworzenie-wizualizacji-interaktywnych-dzwiek-obraz-czesc-2/
Zapisy u Organizatora.

26 października – Mój pierwszy film – warsztaty animacji
Informacje od Organizatora:
Organizatorzy projektu KOLOROFFON Z KLASĄ zapraszają na cykl bezpłatnych warsztatów animacji, w trakcie których młodzi filmowcy zrealizują swój pierwszy film animowany! Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Koloroffon, Partner: Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 11.00 – 12.30 | Kawiarnia Nowe Miejsce | dla młodzieży 10-18 lat | obowiązują zapisy
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/moj-pierwszy-film-warsztaty-animacji/
Zapisy u Organizatora.

26 października – Przestrzeń wspólnej zabawy + jesienny świecznik
Informacje od Organizatora:
Na zajęciach wykonane zostaną jesienne ozdoby. Korzystając z przedmiotów codziennego użytku, stworzymy własne jesienne lampiony. Młyny Rothera to dobre miejsce na integracje. We współpracy ze stowarzyszeniem MY TEŻ zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarte spotkania, podczas których stworzymy przestrzeń do spotkań w zróżnicowanym i wielopokoleniowym środowisku.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MY TEŻ, Partner: Młyny Rothera.

Informacje organizacyjne: godz. 12.00-15.00 (Przestrzeń wspólnej zabawy), warsztaty: godz. 13.00 – 14.00 | Spichrz Mączny, II piętro | dla wszystkich | obowiązują zapisy
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/przestrzen-wspolnej-zabawy-jesienny-swiecznik/
Zapisy u Organizatora.

29 października – Przestrzeń wspólnej zabawy + zajęcia sensoryczne
Informacje od Organizatora:
Młyny Rothera to dobre miejsce na integracje. We współpracy ze stowarzyszeniem MY TEŻ zapraszamy wszystkich mieszkańców na otwarte spotkania, podczas których stworzymy przestrzeń do spotkań w zróżnicowanym i wielopokoleniowym środowisku. Podczas wydarzenia odbędą się zajęcia dla dzieci do lat 6, wspierające multisensoryczny rozwój poprzez doświadczanie oraz różne formy plastycznych aktywności.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MY TEŻ, Partner: Młyny Rothera.

Informacje organizacyjne: godz. 10.00-14.00 (Przestrzeń wspólnej zabawy), zajęcia sensoryczne godz. 11.00-12.00 | Spichrz Mączny, II piętro | dla wszystkich, warsztaty dla dzieci do lat 6 | obowiązują zapisy
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/przestrzen-wspolnej-zabawy-zajecia-sensoryczne-7/
Zapisy u Organizatora.

29 października – eduMEETUP Wyspa Edukacji
Informacje od Organizatora:
Jesteś nauczycielem, dyrektorem, studentem lub po prostu entuzjastą edukacji? Jeśli tak, to nasze wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Już 29 października 2024 roku, spotkamy się w Bydgoszczy w Młynach Rothera na pierwszej edycji eduMEETUPu, który łączy edukację, innowacje i wymianę doświadczeń. Chcemy stworzyć przyjazną przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą z nami dzielić pasję do edukacji i tworzyć wspólnie nowy kierunek działań w tym obszarze. Dlaczego warto przyjść? eduMEETUP Wyspa Edukacji to nie tylko szansa na wysłuchanie inspirujących prelekcji, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach praktycznych, które pomogą wprowadzić nowe pomysły do placówek oświatowych czy codziennej pracy. Zobaczysz najnowsze trendy, poznasz skuteczne rozwiązania i zdobędziesz narzędzia, które możesz od razu wykorzystać w klasie. To także okazja do dzielenia się spostrzeżeniami i rozmowy z uczestnikami oraz prelegentami. Organizatorem wydarzenia jest EDUCARIUM, Partner: Młyny Rothera.
Informacje organizacyjne: godz. 17.00 – 20.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla nauczycieli, edukatorów i wszystkich osób z naszego regionu zainteresowanych tematem edukacji | wstęp wolny
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/edumeetup-wyspa-edukacji/

______________________

WYSTAWY CZASOWE:

Uniesienie. Wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory.

Wszyscy znamy Przechodzącego przez rzekę, balansującą rzeźbę zawieszoną nad rzeką Brdą w pobliżu mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy. 1 maja obchodziliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a tym samym 20. rocznicę odsłonięcia wspomnianego symbolu tego wydarzenia. Z tej okazji zapraszamy do Młynów Rothera oraz na Wyspę Młyńską, gdzie zachęcamy do oderwania się na chwilę od ziemi, by podziwiać zawieszoną w przestrzeni wystawę rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To doskonała okazja do zapoznania się ze spektakularnym dorobkiem artystycznym JotKa, a także sprawdzenia, że stworzenie artystycznych rzeźb nie byłoby możliwe, gdyby nie wiedza z zakresu ścisłych dziedzin nauki.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/uniesienie-wystawa-rzezb-balansujacych-jerzego-kedziory/
Czas trwania: do 24 października 2024 r.

Typoteka – Indeks polskich krojów pisma.

Typoteka to indeks krojów pisma stworzonych przez twórców związanych z Polską. »Kroje pisma« to komplety wizerunków liter i znaków pisma stworzone przez twórców (type designerów, artystów, literników, grawerów stempli drukarskich, giserów) tak, by inni mogli za pomocą tych liter i znaków tworzyć napisy, składać teksty. Typoteka skupia się na krojach stworzonych na potrzeby typografii. Prezentuje pisma drukarskie i typograficzne, które reprodukowane są na nośnikach: czcionkach, matrycach, nośnikach transferycznych, wreszcie w postaci fontów cyfrowych. Mamy nadzieję, że powstaną podobne indeksy, w których znajdzie się miejsce dla innych, równie ważnych, sposobów utrwalania pisma: napisów wykonanych w kamieniu, liternictwa, kaligrafii.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/typoteka-indeks-polskich-krojow-pisma/
Czas trwania:
do 31 grudnia 2024 r.

HAHAHA / AHAHAH: praktyczne i niepraktyczne ćwiczenia typograficzne
Wystawa to eksperymentalna podróż po świecie języka i typografii, która łączy ze sobą technologie cyfrowe, dane statystyczne oraz elementy przypadkowości. Główną osią wystawy jest eksploracja języka w jego różnych formach: zarówno mówionej, jak i pisanej, plastycznej i wizualnej, a także tej ukrytej w cyfrowym świecie – języka kodów i algorytmów.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/typoteka-indeks-polskich-krojow-pisma/
Czas trwania:
do 24 października 2024 r.

Type text poster exhibition
Międzynarodowa kolekcja plakatów typograficznych, kuratorka projektu: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska, prof. PJATK. TYPE TEXT to międzynarodowa kolekcja prac typograficznych utworzona w 2017 roku. Stanowi ona zbiór kuratorski zgromadzony na przestrzeni lat przez kuratorkę projektu dr hab. Agnieszkę Ziemiszewską. Każdy pokaz TYPE TEXT opiera się na innej kolekcji prac, poświęcony jest innemu zagadnieniu i miejscu. Kolekcja dotychczas prezentowana na Dubai Design Week, na wystawie na Sorbonie w Paryżu , w Warszawie – wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Plakatu, Dydo Poster Gallery w Krakowie, Muzeum Miasta Łodzi, Łódź Design Festival i Galerii Imaginarium w Łodzi. Kolekcja gromadzi różne aspekty sztuki typograficznej, ukazując siłę litery jako formy artystycznej zarówno w tej statycznej (plakat, grafika), jak i dynamicznej (typografia kinetyczna).
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/type-text-poster-exhibition/
Czas trwania: do 5 grudnia 2024 r.

Type text roots
To międzynarodowy projekt poświęcony statycznej i kinetycznej typografii. Od 2017 roku odbyło się już wiele jego prezentacji, w tym w Polsce, Francji, Emiratach Arabskich, Indonezji, Iranie, Niemczech. W 2023 roku projekt został poszerzony o część edukacyjną. Celem tej części projektu jest zebranie prac zaprojektowanych przez studentów z różnych uczelni na wspólny temat. Studenci biorący udział w projekcie TYPE TEXT ROOTS zaprojektowali prace przedstawiające ich ojczysty region przez typografię. Do każdego projektu dołączony został krótki opis, który wyjaśnia zamysł autora i ideę pracy. W ten sposób można nie tylko podziwiać poszczególne realizacje, ale także poznać fascynujące opowieści i doświadczenia, które zainspirowały artystki i artystów.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/type-text-roots/
Czas trwania: do 5 grudnia 2024 r.

____________________

WYSTAWY STAŁE:

Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką.

Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym. Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami oraz wspomnieniami.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wezly-opowiesc-o-miescie-nad-rzeka/

Młyn-Maszyna

Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki techniki wprawiały ją w ruch? Sprawdźmy! W naszym centrum nauki wcielicie się w role konstruktorów czy pracowników młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn będziecie eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na wystawie. Historia Młynów zainspirowała nas do odkrywania fascynującego świata nauki i techniki. Na wystawie Młyn-Maszyna nie tylko go zobaczycie, ale przede wszystkim doświadczycie!
Szczegóły: Młyny Rothera — Rozgość się w Młynach!

SOWA

SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to miejsce wypełnione interaktywnymi eksponatami, które ożywają dzięki interakcji z odwiedzającymi. Można tu sprawdzić: czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała, czym różni się od krótkotrwałej oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Odwiedzający wystawę znajdą stacje badawcze, przy których mogą eksplorować różne, ciekawe zjawiska rządzące światem oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której można samodzielnie lub zespołowo mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. Zadania w niej mają różny poziom trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy też obiekty latające. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, z pewnością pomoże dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania oraz zdobywania wiedzy poprzez swobodne eksperymentowanie. Współpraca z Centrum Nauki Kopernik w ramach rozwijania ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki SOWA otwiera nowe możliwości. Wiedza z zakresu edukacji oraz doświadczenie wystawiennicze, z których będą mogli skorzystać animatorzy i edukatorzy z Młynów, staną się fundamentem do rozwoju i twórczej pracy przy przygotowaniu oferty kreatywnych warsztatów oraz ciekawych wydarzeń specjalnych. Na wystawie SOWA, niezależnie od wieku, odkrywcy uczą się przez eksperymentowanie, rozwijają swoją kreatywność oraz zdolność rozwiązywania złożonych problemów. Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wystawa-sowa/

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor