W Młynach Rothera nuda nam nie grozi [ZAPROSZENIE]
Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera przygotowało na początek listopada bogaty kalendarz imprez i wydarzeń. Poniżej szczegóły.
Inne z kategorii
Weekend mikołajkowy. Świąteczna Bydgoszcz zaprasza [ZAPOWIEDŹ]
Wystawa fotografii Zofii Ruprecht w galerii Wieży Ciśnień
NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:
7 listopada – Młyński rozmownik
Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi? Zapraszamy na spotkanie w międzynarodowym towarzystwie, podczas którego rozmawiamy i wymieniamy się doświadczeniami. Uczysz się języka obcego, ale brakuje Ci okazji, by używać go na żywo? Możesz poćwiczyć z nami! Będziemy rozmawiać - po angielsku, po polski, po ukraińsku, a kto wie, może po francusku czy w farsi. To wszystko zależy od Was!
Informacje organizacyjne: godz. 18.30-20.00 | kawiarnia Nowe Miejsce w Młynach Rothera | dla wszystkich | bezpłatnie | wstęp wolny
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/mlynski-rozmownik-46/
11 listopada – Młyńskie Święto
Data 11 listopada jest dla Młynów Rothera bardzo ważna. To właśnie tego dnia trzy lata temu Młyny po raz pierwszy otworzyły swoje drzwi dla Gości. Natomiast dwa lata temu została otwarta pierwsza wystawa stała „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, a tym samym do użytku został oddany Spichrz Zbożowy. Tegoroczne Młyńskie Święto jest okazją, aby wrócić wspomnieniami do ruchomych obrazów i początków rozwoju bydgoskich kin oraz nawiązać do zbuntowanej sceny muzycznej wczesnych lat 90.
Podczas Młyńskiego Święta odbędą się oprowadzania tematyczne po wystawie „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, warsztaty dla dzieci, spotkania i rozmowy o przemyśle filmowym w Bydgoszczy, początkach kin, gwiazdach filmowych, które zawitały do Bydgoszczy i filmach/serialach realizowanych w naszym mieście. Z tej okazji gościć będzie w Młynach jedna z najwybitniejszych polskich aktorek - Maria Pakulnis. Cofniemy się do pamiętnej daty 11 listopada 1991 r. i owianego legendami koncertu amerykańskiego zespołu punkrockowego Green Day w Bydgoszczy. Po projekcji filmu „A jednak tu byli” Tomasz Kaźmierski w rozmowie z twórcami dokumentu Krzysztofem Kornakiem („Model”) i Michałem Lutrzykowskim postara się wyjaśnić, jak było naprawdę. W ten dzień po raz pierwszy zadebiutuje stworzone przez Młyny archiwum społeczne. Może macie w swoich domowych archiwach fotografie, które przypomną nam wszystkim, jak dawniej wyglądały bydgoskie kina i gdzie odbywały się najlepsze pokazy filmowe? A może pamiętacie, jak Bydgoszcz stała się planem nagrań filmowych? Tym wszystkim możecie podzielić się z archiwistą, który będzie obecny w Młynach Rothera 11 listopada, a Wasze historie staną się częścią archiwum społecznego. Dla najmłodszych gości przygotowaliśmy strefy warsztatowe, gdzie w kreatywny sposób będą mogli spędzić czas robiąc m.in. pocztówki inspirowane kinem niemym.
Bądźcie w tym dniu razem z nami, czeka na Was wiele niespodzianek!
Niektóre wydarzenia i aktywności w ramach Młyńskiego Święta:
- Pokaz filmu „A jednak tu byli” i spotkanie autorskie z Krzysztofem „Modelem” Kornakiem i Michałem Lustrzykowskim - https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/pokaz-filmu-a-jednak-tu-byli-i-spotkanie-autorskie-z-krzysztofem-kornakiem-model-i-michalem-lutrzykowskim/
- Spotkanie autorskie z Marią Pakulnis wokół książki „Moja nitka”
https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/spotkanie-autorskie-z-maria-pakulnis-wokol-ksiazki-moja-nitka/
- Strefa warsztatowa - https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/strefa-warsztatowa-mlynskie-swieto/
- Strefa chillout. Memory, puzzle, kolorwanki - https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/strefa-chillout-memory-puzzle-kolorowanki/
- Strefa retrogamingu - https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/strefa-retrogamingu/
W tym dniu wystawy stałe po 10 zł!
Informacje organizacyjne: w godz. otwarcia Młynów | Młyny Rothera | dla wszystkich zainteresowanych, szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/mlynskie-swieto/
15 listopada - Spotkanie literackie z Maciejem Siembiedą
Podczas spotkania porozmawiamy z Maciejem Siembiedą o jego książce pt. „Kairos”. To wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście, rozgrywająca się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu. Wydarzenie poprowadzi Anna Spychaj – pasjonatka literatury i promotorka czytelnictwa.
Informacje organizacyjne: godz. 17.00-19.00 | Spichrz Zbożowy, II piętro | dla wszystkich | bezpłatnie | ZAPISY
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wydarzenia/spotkanie-literackie-z-maciejem-siembieda/
______________________
WYSTAWY CZASOWE:
Typoteka – Indeks polskich krojów pisma.
Typoteka to indeks krojów pisma stworzonych przez twórców związanych z Polską. »Kroje pisma« to komplety wizerunków liter i znaków pisma stworzone przez twórców (type designerów, artystów, literników, grawerów stempli drukarskich, giserów) tak, by inni mogli za pomocą tych liter i znaków tworzyć napisy, składać teksty. Typoteka skupia się na krojach stworzonych na potrzeby typografii. Prezentuje pisma drukarskie i typograficzne, które reprodukowane są na nośnikach: czcionkach, matrycach, nośnikach transferycznych, wreszcie w postaci fontów cyfrowych. Mamy nadzieję, że powstaną podobne indeksy, w których znajdzie się miejsce dla innych, równie ważnych, sposobów utrwalania pisma: napisów wykonanych w kamieniu, liternictwa, kaligrafii.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/typoteka-indeks-polskich-krojow-pisma/
Czas trwania: do 31 grudnia 2024 r.
Type text poster exhibition
Międzynarodowa kolekcja plakatów typograficznych, kuratorka projektu: dr hab. Agnieszka Ziemiszewska, prof. PJATK. TYPE TEXT to międzynarodowa kolekcja prac typograficznych utworzona w 2017 roku. Stanowi ona zbiór kuratorski zgromadzony na przestrzeni lat przez kuratorkę projektu dr hab. Agnieszkę Ziemiszewską. Każdy pokaz TYPE TEXT opiera się na innej kolekcji prac, poświęcony jest innemu zagadnieniu i miejscu. Kolekcja dotychczas prezentowana na Dubai Design Week, na wystawie na Sorbonie w Paryżu , w Warszawie – wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Plakatu, Dydo Poster Gallery w Krakowie, Muzeum Miasta Łodzi, Łódź Design Festival i Galerii Imaginarium w Łodzi. Kolekcja gromadzi różne aspekty sztuki typograficznej, ukazując siłę litery jako formy artystycznej zarówno w tej statycznej (plakat, grafika), jak i dynamicznej (typografia kinetyczna).
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/type-text-poster-exhibition/
Czas trwania: do 5 grudnia 2024 r.
Type text roots
To międzynarodowy projekt poświęcony statycznej i kinetycznej typografii. Od 2017 roku odbyło się już wiele jego prezentacji, w tym w Polsce, Francji, Emiratach Arabskich, Indonezji, Iranie, Niemczech. W 2023 roku projekt został poszerzony o część edukacyjną. Celem tej części projektu jest zebranie prac zaprojektowanych przez studentów z różnych uczelni na wspólny temat. Studenci biorący udział w projekcie TYPE TEXT ROOTS zaprojektowali prace przedstawiające ich ojczysty region przez typografię. Do każdego projektu dołączony został krótki opis, który wyjaśnia zamysł autora i ideę pracy. W ten sposób można nie tylko podziwiać poszczególne realizacje, ale także poznać fascynujące opowieści i doświadczenia, które zainspirowały artystki i artystów.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-czasowe/type-text-roots/
Czas trwania: do 5 grudnia 2024 r.
WYSTAWY STAŁE:
Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką.
Tytułowe „Węzły” to nawiązanie do Bydgoskiego Węzła Wodnego, ale nazwa ma też symboliczne znaczenie – odnosi się do więzi międzyludzkich, splotu losów mieszkańców. Na wystawie poznamy Bydgoszcz nierozerwalnie związaną z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, poczujemy ducha miasta, w którym ważne wydarzenia przenikają się z opowieściami o codziennym życiu mieszkańców. Cofniemy się do przeszłości i prześledzimy ostatnie 170 lat rozwoju Bydgoszczy, by następnie przyjrzeć się wyzwaniu, które nas czeka – jak uchronić wodne zasoby miasta przed kryzysem klimatycznym. Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych, które podzieliły się z nami swoimi zbiorami oraz wspomnieniami.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wezly-opowiesc-o-miescie-nad-rzeka/
Młyn-Maszyna
Przez wiele lat w Młynach Rothera potężna maszyna mieliła zboże na mąkę. Jakie siły natury, odkrycia nauki i wynalazki techniki wprawiały ją w ruch? Sprawdźmy! W naszym centrum nauki wcielicie się w role konstruktorów czy pracowników młynów. Przy użyciu współczesnych maszyn będziecie eksperymentować: transportować, ważyć, czyścić, rozdrabniać, mielić, odsiewać… Które przedmioty mogą latać? Po co spiętrzamy wodę? Dlaczego młyńskie kamienie się grzeją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie na wystawie. Historia Młynów zainspirowała nas do odkrywania fascynującego świata nauki i techniki. Na wystawie Młyn-Maszyna nie tylko go zobaczycie, ale przede wszystkim doświadczycie!
Szczegóły: Młyny Rothera — Rozgość się w Młynach! https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/mlyn-maszyna/
SOWA
SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to miejsce wypełnione interaktywnymi eksponatami, które ożywają dzięki interakcji z odwiedzającymi. Można tu sprawdzić: czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała, czym różni się od krótkotrwałej oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Odwiedzający wystawę znajdą stacje badawcze, przy których mogą eksplorować różne, ciekawe zjawiska rządzące światem oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której można samodzielnie lub zespołowo mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. Zadania w niej mają różny poziom trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy też obiekty latające. SOWA, wspierana przez Centrum Nauki Kopernik, z pewnością pomoże dzieciom i dorosłym poczuć radość z doświadczania oraz zdobywania wiedzy poprzez swobodne eksperymentowanie. Współpraca z Centrum Nauki Kopernik w ramach rozwijania ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki SOWA otwiera nowe możliwości. Wiedza z zakresu edukacji oraz doświadczenie wystawiennicze, z których będą mogli skorzystać animatorzy i edukatorzy z Młynów, staną się fundamentem do rozwoju i twórczej pracy przy przygotowaniu oferty kreatywnych warsztatów oraz ciekawych wydarzeń specjalnych. Na wystawie SOWA, niezależnie od wieku, odkrywcy uczą się przez eksperymentowanie, rozwijają swoją kreatywność oraz zdolność rozwiązywania złożonych problemów. Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.
Szczegóły: https://mlynyrothera.pl/wystawy-stale/wystawa-sowa/
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera