Wydarzenia 24 lip 2019 | Redaktor
W regionie działają Dzienne Domy Opieki Medycznej

Szpital MSWiA w Bydgoszczy, ul. Markwarta/ fot. PI1233, wikipedia

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego realizuje projekt utworzenia kompleksowego systemu wsparcia osób wymagających opieki długoterminowej. Dzięki temu w regionie działają Dzienne Domy Opieki Medycznej.

Dzienne Domy Opieki Medycznej przeznaczone są dla pacjentów bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki, a także prowadzona jest pomoc domowa dla osób wymagających opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Funkcjonują one już w Bydgoszczy (w szpitalu MSWiA), Świeciu, Tucholi, Chełmnie i Brodnicy. W przyszłości mają powstać także w Toruniu i Inowrocławiu.

Dom opieki medycznej zapewnia bezpłatny pobyt minimum 15 pacjentom bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, wymagających wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzór nad terapią farmakologiczną czy kompleksowe działania usprawniające i przeciwdziałające postępującej niesamodzielności. Liczba pacjentow w tego typu domach nie może przekraczać 25. Do 2021 roku w Dziennych Domach Opieki Medycznej przewidziano 570 miejsc dla podopiecznych. 

Projekt zapewnia także domową opiekę zdrowotną świadczoną na poziomie lokalnych społeczności, która umożliwi osobom zależnym funkcjonowanie w środowisku lokalnym, bez izolacji od rodziny, a także zagwarantuje warunki życia zbliżone do warunków domowych i rodzinnych oraz umożliwi podtrzymywania więzi rodzinnych i sąsiedzkich. W ramach tej pomocy przewidziano wsparcie dla prawie tysiąca osób (945 osób).

Pierwszym etapem projektu było podzielenie województwa na subregiony (bydgoski, toruński, inowrocławski, grudziądzko-brodnicki i włocławski) i wyłonienie w ramach konkursów Centrów Koordynacji Opieki Medycznej dla każdego subregionu. Wybrane centra są odpowiedzialne za utworzenie i prowadzenie Dziennych Domów Opieki Medycznej, a także za pomoc domową. Dofinansowane zostanie pięć instytucji w poszczególnych subregonach: subregion bydgoski - Pallmed sp. z o.o., subregion toruński – Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, subregion inowrocławski – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy oraz Centrum Medyczne Sir Med sp. z o. o., subregion brodnicko-grudziądzki – Novamed sp. z o.o.

Realizacja zadania jest możliwa dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość całego projektu wynosi 23,4 mln złotych, jego realizacja potrwa do 2021 roku.

Źródło: Urząd Marszałkowski, oprac.red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor