Wydarzenia 5 lut 2019 | Redaktor
W Zielonych Arkadach o nowych zasadach segregacji śmieci

fot. ilustracyjna /Pixabay

W przyszłym roku w całym kraju zmienią się zasady selektywnej zbiórki odpadów. We wtorek 5 lutego miasto zaprasza na spotkanie informacyjne dla mieszkańców w centrum handlowym Zielone Arkady.

Zmiana w zasadach segregacji nastąpi 1 stycznia 2020 roku, na mocy rozporzędzenia ministra środowiska. Od tego czasu śmieci będziemy wyrzucać nie jak dotąd do czterech pojemników, a do pięciu – nowością będzie pojemnik niebieski, przeznaczony wyłącznie na papier. Z kolei pojemników koloru brązowego, gdzie dotąd trafiały tylko odpady zielone, będziemy mogli wrzucać bioodapady – w tym odpady kuchenne, z wyjątkiem mięsa.

Miasto przygotowuje się do tej zmiany: do 10 lutego trwają konsultacje społeczne na temat m.in. częstotliwości wywozu odpadów. Zainteresowanych nowymi zasadami i sposobem wdrożenia ich w Bydgoszczy urzędnicy zapraszają na spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 5 lutego, w godz. 16.00-18.00 w Punkcie Obsługi Mieszkańców w Centrum Handlowym Zielone Arkady (ul. Wojska Polskiego).

Szczegółowe informacje o zmianach są dostępne na stronie internetowej www.bydgoskiekonsultacje.pl, a ankietę można wypełnić na stronie www.bydgoszcz.pl/odpady. 

Do nowych zasad miasto przygotowuje się też infrastrukturalnie. Trwaj końcowe prace przy budowie trzech miejskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Nowe PSZOK-i budowane są przy ul. Inwalidów, ul. Ołowianej oraz ul. Jasinieckiej. Będzie można dostarczać do nich powstające gospodarstwach domowych selektywnie zbierane odpady komunalne (kilkanaście frakcji), z wyłączeniem zmieszanych odpadów komunalnych, metali oraz odpadów zawierających azbest.

PSZOK przy ul. Ołowionaej/fot. bydgoszcz.pl

Punkty będą otwarte sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty z wyłączeniem dni świątecznych) w godzinach 8.00-20.00. Odpady będą tam czasowo magazynowane, po czym zostaną przetransportowane do dalszego przetwarzania – w pierwszej kolejności ponownego użycia, recyklingu i odzysku innymi metodami. Powstaną też  pomieszczenia na przedmioty do ponownego użycia. Zepsute przedmioty dostarczone przez mieszkańców po naprawie będą mogły zostać ponownie wykorzystane.

Koszt całej inwestycji to ponad 8,2 mln złotych. Na jej realizację miasto pozyskało wsparcie unijne w kwocie ponad 5,7 mln złotych. Uruchomienie nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów planowane jest na wiosnę.

źródło: UMB, oprac. mk



Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor