Wydarzenia 26 lip 2019 | Redaktor
Najpierw walczyli w szpitalu, teraz na boisku. Bydgoska drużyna wygrała OnkoLigę

fot. Anna Kopeć

Oni już swój najważniejszy mecz wygrali i nie chodziło tu tylko o zwycięstwo - mówił podczas konferencji Patryk Skupin, trener drużyny, która odniosła triumf w Międzynarodowych Mistrzostwach w Piłce Nożnej dla Dzieci i Młodzieży po Chorobach Onkologicznych OnkoLiga 2019.

W zawodach, które odbywały się w dniach 19-21 lipca, wzięło udział 14 grup z całej Europy. Drużyny reprezentujących ośrodki onkologiczne do Warszawy na stadion AWF przyjechały z Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy i Turcji. Bydgoszcz reprezentowała drużyna „Jurasz Bydgoszcz”. W jej skład wchodzili pacjenci Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy. 

Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: U12, U14, U16 i U18. Drużyna w najsilniejszej  grupie U18 rozegrała dwa mecze ze Słowacją, które zakończyły się dla bydgoszczan zwycięstwem.

Młodzież do mistrzostw od kwietnia przygotowywał trener z Juventus Academy Bydgoszcz Patryk Skupin. - Mimo że w piłce jestem już kilka lat jako zawodnik i trener, było to dla mnie nowe doświadczenie - powiedział podczas piątkowej (26 lipca) konferencji poświęconej mistrzostwom. - Jeśli projekt będzie funkcjonował dalej, zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby pomóc - powiedział.

Do czasu mistrzostw bydgoska drużyna rozegrała cztery minizgrupowania i trzy gry kontrolne: dwie z drużyną Juventus Academy Bydgoszczy i jedną z drużyną Fali Świekatowo. Oprócz turnieju i rozgrywek zawodów uczestnicy projektu mieli okazję wspólnie spędzić czas, zwiedzić Warszawę oraz zintegrować się podczas wieczornej imprezy.

„Jurasz Bydgoszcz” reprezentowało dziewięcioro zawodników: Elżbieta Leśniak, Maciej Kilichowski, Maja Musialik, Gracjan Grzeszak, Jakub Mielcarski, Mateusz Borkowski, Mikołaj Libera, Aleks Lupertowicz, Tomasz Warchał. - Każdy z nich jest wyjątkowy na swoj sposób, jako drużyna osiągnęli naprawdę fajną rzecz - przyznał trener. - Nawet gdybyśmy tego nie wygrali, to miałoby to drugorzędne znaczenie. Nam się to udało dzięki ciężkiej pracy. Każdy dołożył swoją cegiełkę - powiedział Skupin.

Projekt wsparli Stowarzyszenie Żółty Beret, Szkółka Piłkarska Juventus Academy, Aviva dla Rodziny oraz Zespół Szkół nr 33.

fot. Anna Kopeć

sw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor