Wydarzenia 27 cze 2020 | Krzysztof Drozdowski
Walka o Polaka.  Aktywiści LGBT chcą ukarania prof. Polaka z UMK. W tle walka o wolność słowa

mat. citizengo.org

Jeden z wybitnych polskich historyków wykładający na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w trakcie swojego przemówienia powiedział, ze ideologie gender i LGBT są niemądre. To wywołało oburzenie w tym środowisku. Wystosowano pismo do rektora UMK o ukaranie profesora. W kontrze powstała petycja broniąca profesora Polaka i wolności wypowiedzi.

W petycji do rektora UMK, której autorem jest Tomasz Kolczycki możemy przeczytać, że słowa prof. Wojciecha Polaka - to kolejny w ostatnim czasie przykład dehumanizacji osób LGBTQ+, homofobiczny atak wymierzony w dużą część społeczeństwa. To właśnie takie słowa, jakie wygłasza publicznie profesor Polak sprawiają, że młodzi ludzie podejmują, często skuteczne, próby odebrania sobie życia. Krew ich wszystkich, a także osób które zostały pobite i znieważone, jest na rękach profesora Polaka i mu podobnych.

Warto dodać, że w minionym czasie wystosowano podobną petycję, próbując zdyskretytować pedagoga, prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Stało się to, gdy ten opublikował artykuł w tygodniku Sieci, w którym skrytykował tęczowe marsze przeciągające przez polskie miasta. W wyniku tej petycji prof. Nalaskowski został tymczasowo zawieszonyW kontrze do petycji Kolczyckiego została stworzona petycja w obronie prof. Wojciecha Polaka. Jednak nie chodzi tu tylko o obronę osoby i godności zasłużonego badacza historii. Chodzi w niej również o obronę wolności słowa, wolności wypowiedzi i prawa do posiadania własnych przekonań.

Sam zainteresowany komentuje całą sprawę dość prosto:

- W Polsce jest wolność słowa i każdy może wypowiadać poglądy takie, jakie uważa za słuszne - skomentował prof. Polak.

Całośc petycji w obronie prof. Polaka i wolności słowa i swobodnej wypowiedzi można przeczytać poniżej:

 

Ze zdumieniem niżej podpisani dowiadują się o żądaniu, skierowanym do Waszej Magnificencji, by ukarać prof. Wojciecha Polaka, znanego historyka i człowieka o wielkim autorytecie, za słowa krytyki skierowanej pod adresem aktywistów LGBT. 

Panie Rektorze, jesteśmy przekonani, że podziela Pan naszą opinię, iż prawo do krytyki jest niezbywalnym w każdym społeczeństwie. Każdy ma prawo nie tylko głosić poglądy własne, ale także krytykowac poglądy innych osób, wskazywać słabości logiczne ich twierdzeń, a także oceniać je pod wzgledem moralnym. Na tym polega właśnie wolność debaty publicznej, a w szególności na tym właśnie ufundowana jest idea Uniwesytetu jako instytucji w Europie, od przeszło 900 lat. 

Prawo do krytyki chroni nas, jako społeczeństwo, przed ideologizacją, przed narzucaniem punktu widzenia przez różnego rodzaju naciski, przed łamaniem sumień. Pan profesor Wojciech Polak z tego prawa skorzystał, krytykując poglądy aktywistów LGBT i nie może być z tego powodu stawiany pod pręgierzem. 

Stając w obronie prof. Wojciecha Polaka stajemy po stronie wolności słowa, myśli, sumienia, swobodnej debaty i wolności Uniwersytetu jako instytucji znajdującej się u podstaw naszej cywilizacji. Mamy nadzieję, że stanowcza i jednoznaczna obrona profesora Wojciecha Polaka ze strony Pana Rektora, stanie się świadectwem, że Uniwersytety na zawsze pozostaną w Polsce wolne i nigdy więcej nie będą uległe wobec dyktatu żadnej grupy nacisku. Taki przykład jest konieczny, by uchronić nas przed coraz śmielszymi próbami ograniczania swobody debaty publicznej. 

 

 

 

Inf. citizengo.org/tylkotorun.pl

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.