Wydarzenia 16 mar 2020 | Krzysztof Drozdowski
„Widzialna ręka” działa również w Bydgoszczy

Fot. nadesłane

W czasie największych klęsk żywiołowych spowodowanych wichurami czy też powodziami Polacy potrafią się zjednoczyć. Również w obliczu epidemii koronawirusa jako naród staramy się zachować godnie. Przykładów nie musimy daleko szukać. Wystarczy rozejrzeć się w naszym mieście. 

Stosując się do zaleceń rządu, większość osób, które miały taką możliwość, zostały w domach. Skorzystały z dodatkowej 14-dniowej opieki na dzieci, urlopów czy też, co staje się coraz powszechniejsze, pracy zdalnej. 

W obecnej sytuacji w najtrudniejszym położeniu są osoby starsze i w dodatku samotne. Jednakże w Bydgoszczy nie zostały pozostawione samym sobie. Oprócz działań oficjalnych również sami bydgoszczanie przystąpili do organizowania sąsiedzkiej pomocy. Na Facebooku została uruchomiona grupa pod nazwą „Widzialna ręka-Bydgoszcz”. Jest to część ogólnopolskiej akcji.
Na grupie możemy przeczytać:

A jeśli okaże się, że lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia, lub przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka bo szkoły pozamykane albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą?
Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegół,y jak pomóc i kto się tego podejmie. Pamiętajcie, że piszemy tu o pomocy NIEODPŁATNEJ.

W różnych punktach miasta można dostrzec rozlepione kartki z symbolem akcji i ofertami pomocy. Każdy może zgłosić się zarówno do pomocy, jak i osoby potrzebujące takowej. Z sąsiedzkiej pomocy skorzystało już kilkadziesiąt osób. 

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.