Wielka Bydgoszcz akademicka. Gowin ze wsparciem dla UKW
fot. Anna Kopeć
Czek na blisko 30 milionów złotych dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przywiózł do Bydgoszczy wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Już niedługo to wsparcie zamieni się w realną gotówkę – powiedział. Rząd w budżecie na 2019 rok przeznaczył na szkolnictwo wyższe dodatkowe trzy miliardy złotych.
Inne z kategorii
Muzyka u źródeł w Muzeum Wodociągów. Festiwal w Lesie Gdańskim [ZAPROSZENIE]
Trwa odliczanie do Bydgoskiego Festiwalu Nauki
Wicepremier Gowin przyjechał w środę (10 października) do Bydgoszczy na uroczystą inauguracje roku akademickiego na UKW. Wcześniej spotkał się z dziennikarzami, poinformował o środkach, jakie rząd przekazał na wsparcie tej uczelni w przyszłorocznym budżecie i wsparł kandydaturę posła Tomasza Latosa na prezydenta Bydgoszczy.
Jarosław Gowin: - Bydgoszcz jest jednym z najmłodszych miast uniwersyteckich. Uniwersytet rozwija się jednak znakomicie. W ubiegłym roku z okazji inauguracji i bardzo dużego postępu badań naukowych miałem dla UKW dobre wiadomości, które się przekładały na bardzo wymierne kwoty pieniędzy.
fot. Anna Kopeć
W środę zaprezentował symboliczny czek z kwotą blisko 30 milionów złotych. - Bydgoszcz staje się coraz ważniejszym ośrodkiem naukowym i edukacyjnym w Polsce – podkreślił wicepremier. - Od ponad tygodnia obowiązuje konstytucja dla nauki, nowa ustawa, która w zasadniczy sposób zmienia i usprawnia funkcjonowanie polskich uczelni. Deklarowaliśmy niejednokrotnie wraz z posłem Latosem i innymi politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz całej Zjednoczonej Prawicy, że nasz rząd będzie w sprawie szkolnictwa wyższego i nauki kierował się zasadą zrównoważonego rozwoju. Ważne jest dla nas, żeby rozwijały się te największe polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński, ale równie ważne jest to, żeby rozwijała się taka uczelnia jak Uniwersytet Kazimierza Wielkiego czy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy.
Rząd przyznał w przyszłorocznym budżecie obligacje skarbu państwa na łączną wysokość trzech miliardów złotych. - Chcieliśmy z posłem Latosem przekazać symboliczny czek dla UKW z okazji inauguracji. Państwo widzicie kwotę prawie 30 milionów złotych, która w przyszłym roku trafi na uniwersytet.
Wcześniej wsparcie otrzymały pozostałe bydgoskie uczelnie publiczne – UTP około 27 milionów złotych i Akademia Muzyczna - siedem milionów złotych.
Gowin zaznaczył: - Jestem przekonany, że będzie to impulsem rozwojowym dla UKW, tak samo jak impulsem do rozwoju tego miasta - miasta, które ma ogromny potencjał, ale jednocześnie trochę przegrywało w ostatnich latach ten wyścig rozwojowy - będzie prezydentura posła Tomasza Latosa.
Po czym wystawił Latosowi laurkę: - Mało który parlamentarzysta, mało który polityk cechuje się z jednej strony takim profesjonalizmem - nieprzypadkowo poseł jest znakomitym lekarzem - z drugiej strony bardzo cenię sobie też to, że pan poseł Tomasz Latos dąży do porozumienia i jest kimś, kto szuka dobrego kompromisu. Jest politykiem pełnym umiaru. Jestem przekonany, że będzie znakomitym prezydentem Bydgoszczy.
Latos zadeklarował, że jest zwolennikiem dużego bydgoskiego uniwersytetu. Zaznaczył jednak, że „ta dyskusja musi się zrodzić w środowisku akademickim”. – To uczelnie między sobą muszą dojść do porozumienia, co jest dla nich najlepsze, a politycy nie powinni tego narzucać – podkreślił. – Zawsze większe jest silniejsze i ma więcej możliwości. To pytanie do rektorów.
Gowin wsparł Latosa i zaznaczył, że „to uczelnie decydują, czy się konsolidują, czy idą samodzielnie osobną drogą”. - To są autonomiczne decyzje wspólnot akademickich poszczególnych uczelni – powiedział. I dodał: - Nowa ustawa daje możliwość, nieznaną wcześniej, federalizowania się uczelni. Być może właśnie powołanie federacji uczelni bydgoskich byłoby szansą na jeszcze szybszy rozwój akademickiej Bydgoszczy.
jk