Archiwiści wkrótce pożegnają się z siedzibą przy ul. Dworcowej. Z tej okazji zaprosili na drzwi otwarte
fot. Anna Kopeć
Między innymi wystawę dokumentów i konsultacje konserwatorek przewidziano w ramach akcji „Pożegnanie z Dworcową 65” – pod takim hasłem odbyły się drzwi otwarte w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Instytucja przygotowuje się do przeprowadzki do nowoczesnego obiektu przy ul. Karłowicza.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Akcja odbyła się w poniedziałek (13 czerwca), w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Archiwów.
– Prezentujemy wystawę cennych dokumentów, poza tym fotografie z naszej działalności z okresu ostatnich kilkudziesięciu lat – opowiadał Krzysztof Klapka. Konserwatorki radziły, jak zabezpieczyć dokumenty przed zniszczeniem i naprawić drobne uszkodzenia. – Pokazujemy, jak zabezpieczać akta w formie cyfrowej, podpowiadamy, jak tworzyć drzewo genealogiczne – wyliczał Klapka. Można było zobaczyć także miejsca na co dzień niedostępne: pracownię digitalizacji, magazyn.
Pracownicy podkreślają, że była to jedna z ostatnich okazji, by zajrzeć do Archiwum Państwowego w jego obecnej siedzibie. Przygotowują się do przeprowadzki do nowoczesnego obiektu przy ul. Karłowicza. – To okazja, by porównać, jak magazyny wyglądały w starej siedzibie, a jak będzie w tej nowoczesnej – mówił archiwista.
Budynek powstaje naprzeciwko Zespołu Szkół Elektronicznych. Główne wejście będzie mieścić się od strony ul. Karłowicza. Od tej strony obiekt będzie miał cztery kondygnacje,w części środkowej – trzy, a tylko jedną w części tylnej, gdzie znajdzie się garaż dla 20 samochodów.
– Powstanie kolejny nowoczesny, specjalistyczny obiekt wybudowany w sieci archiwów państwowych w Polsce, w którym dokumenty będą miały właściwe warunki (temperatura, wilgotność) do długoterminowego przechowywania – czytamy na stronie APB.
Wizualizacja nowej siedziby Archiwum/mat. APB
– Goście Archiwum będą mogli korzystać z akt, fotografii, map i dokumentacji technicznej, zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Zasób Archiwum to nie tylko archiwalia z Bydgoszczy i regionu. Zgromadzono w nim materiały z części Kujaw, Pomorza, Wielkopolski i nawet Dolnego Śląska. Dzięki nowej siedzibie goście Archiwum zyskają komfortowe warunki do korzystania z akt. Lekcje archiwalne i konferencje będą przeprowadzane w przestronnej sali przeznaczonej nawet dla 50 osób – podkreślają archiwiści.
Gmach pozwoli przechowywać ponad 30 tysięcy metrów bieżących akt, dzięki czemu można będzie zgromadzić w jednym miejscu obecnie rozproszone zasoby Archiwum. Ma też być energoszczędny i przyjazny środowisku. Oświetlenie elewacji będą zasilać ogniewa fotowoltaiczne, przewidziano też zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych.
Budowa jest finansowana z budżetu państwa, pochłonie ponad 50 mln złotych.
Wizualizacje: materiały Archiwum Państwowego w Bydgoszczy
Zdjęcia z drzwi otwartych: Anna Kopeć
Więcej fotografii w galerii poniżej