„Wody Polskie” w dawnej siedzibie NFZ w Bydgoszczy
fot. Anna Kopeć
Uroczystość podpisania aktu notarialnego przekazania nieruchomości przy Alejach Mickiewicza w Bydgoszczy Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu „Wody Polskie” odbyła się we wtorek (7 maja) w urzędzie wojewódzkim. „Wody Polskie” będą miały siedzibę w dawnym wojewódzkim oddziale NFZ.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Podpisanie aktu notarialnego było zwieńczeniem utworzenia w ubiegłm roku nowej instytucji administracji: Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” wraz z utworzonym w Bydgoszczy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej.
Siedziba przy Alejach Mickiewicza 15 była zajmowana przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który przeniósł się już do nowo wybudowanego budynku przy ul. Łomżyńskiej.
W uroczystości udział wzięli wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Przemysław Daca, dyrektor RZGW w Bydgoszczy „Wody polskie” Grzegorz Smytry. Gośćmi byli także poseł do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski oraz posłowie na Sejm RP Tomasz Latos i Piotr Król. Osobą reprezentującą stronę przekazującą był dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy Andrzej Wiśniewski.
Prezes „Wód Polskich” za przyczynienie się do powstania RZGW w Bydgoszczy podziękował paralmentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. - W początkowym okresie skupiliśmy się na organizacji i podwyżkach. Mimo blokady etatów, udało się zwiększyć zatrudnienie od marca zeszłego roku o 15 procent - powiedział Przemysław Daca, dodając, że proces zatrudnienia w urzędzie jeszcze jest w toku. Dotychczas nowo powstałą instytucję wyposażono w nowe samochody oraz blisko 200 nowych komputerów. - RZGW jako nowa jednostka jest bardzo funkcjonalne i nie stwarza w fazie rozwojowej żadnych problemów. Jest dobrym przykładem prowadzenia zadań gospodarki wodnej i nie ma żadnych opóźnień w kwestii wydawania decyzji - stwierdził.
Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie" jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Prowadzi działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości zasobów wodnych. „Wody Polskie" wykonują też prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne). Pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych.
sw
fot. Anna Kopeć