Wydarzenia 28 lis 2021 | Krzysztof Drozdowski
Wrócił do Polski po 180 latach. Polski bohater Maurycy Mochnacki spoczął na Powązkach

Powotanie trumny Maurycego Mochnackiego na Okęciu. kadr z TVP2

Maurycy Mochnacki był jednym z praojców polskiej niepodległości, a poprzez głębię swojego czynu i myśli - praojcem polskiej solidarności – powiedział premier Mateusz Morawieckich w Katedrze Polowej WP w trakcie uroczystości pogrzebowych. Po 180 latach od śmierci trumna ze zwłokami polskiego bohatera została sprowadzona do Polski i pochowana na Powązkach.

Samolot CASA z lotniska Le Bourget we Francji wylądował przed sobotnim południem na Okęciu. Na jego pokładzie znajdowała się trumna ze zwłokami Maurycego Mochnackiego. W ostatniej drodze do Ojczyzny towarzyszyli mu żołnierze oraz delegacja z Polski, na czele z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, a także przedstawiciele mera Auxerre w którym Mochnacki zmarł i został pochowany. 

Po wylądowaniu na terenie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie trumna przy marszu żałobnym odgrywanym przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego została przeniesiona na katafalk. Po odegraniu hymnu państwowego kapelan odprawił egzekwie. Uroczystości na lotnisku zakończyły się odegraniem utworu "Śpij kolego".

fot. KPRM

O godzinie 13:00 rozpoczęła się msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W trakcie mszy przemówienie wygłosił premier Mateusz Morawiecki. Odczytano także listy od prezydenta RP Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

To właśnie jemu zawdzięczamy, że wraz z wielkimi wieszczami (...) budował nowoczesną, współczesną polską tożsamość i czynił to niezwykle skutecznie

– powiedział szef rządu.

Po mszy trumna ze szczątkami została przetransportowana na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tu w trakcie złożenia trumny do grobu Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwy honorowe. W taki sposób po 180 latach polski bohater wrócił na łono Ojczyzny.

Kim był maurycy Mochnacki?

Urodził się w 1803 roku w Bojańcu, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jest jednym z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był zdecydowanym radykałem. Bezkompromisowo wskazywał przyczyny poslkich klęsk narodowych. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 roku relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków.

Wziął udział w powstaniu listopadowym, za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Francji, gdzie napisał "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831". To najważniejsze dzieło dotyczące historii Powstania Listopadowego, które wśród ówczesnej emigracji polskiej nie przysporzyło mu zbyt wielu przyjaciół. Zmarł 20 grudnia 1834 roku w Auxerre i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.