Wydarzenia 3 mar 2023 | Redaktor
Bydgoskie Stowarzyszenie Sanctus Paulus buduje początkowe Kapitały Żelazne

fot. KPP Nakło

Bydgoskie Stowarzyszenie Sanctus Paulus wspierające Polonię na Kresach Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej (na Łotwie, Litwie, Ukrainie jak też na Białorusi) wydające portal Katolicka Bydgoszcz otrzymała od Narodowego Instytutu Wolności 500 tysięczny grant na budowę początkowych Kapitałów Żelaznych.

Zainteresowanie Kapitałami żelaznymi było wynikiem konkursu. który w marcu 2020 r. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ogłosiło konkurs PROO 2a – na budowanie kapitałów żelaznych w organizacjach pozarządowych. Do tej pory organizacja nie wchodziła  w ten temat głębiej, gdyż z góry zakładała, że nigdy nie uzyska środków pozwalających na „życie z odsetek” ani też pozyskania skądkolwiek środków na przebudowę, strategię czy podniesienie kompetencji jej członków w najbliższej przyszłości. .

Mimo tego w związku z ogłoszonym przez NIW konkursem, czego dowiedzieliśmy od Zarządu Stowarzyszenia, że członkowie zarządu już w 2020 roku napisali projekt jednak wówczas Stowarzyszenie nie otrzymało dofinansowania trafiając ze swoim pierwszym dużym projektem na „listę rezerwową” z braku powiększonej puli środków.

 

Przełom 2020 i 2021 roku był czasem na rewizję swojej wiedzy na temat samych kapitałów żelaznych jak i idei budowy początkowych kapitałów żelaznych. Głęboka analiza przypadku (SWOT) polegająca na badaniu możliwości, i ograniczeń oraz mocnych i słabych stron stowarzyszenia całkowicie zmieniła projektowy sposób podejścia do tego tematu. Wynikiem czego był strat w ponownej edycji Konkursu w 2021 którego wynikiem było zdobycie przez Stowarzyszenie  dofinansowania w wysokości 500 tys. złotych na budowę początkowych Kapitałów Żelaznych.

Projekt założył ich budowę (w przyszłości) opartą na napisaniu Strategii Stowarzyszenia oraz rozbudowie własnych mediów o ich multimedialną stronę (budowę i wyposażenie Studia Radiowego oraz małej telewizji Internetowe, przebudowę strony internetowej na fundraisingową oraz środki na promocję Kapitałów Żelaznych oraz samej Organizacji jako beneficjenta Projektu budowy początkowych kapitałów żelaznych. ak przeczytać można na stronach Stowarzyszenia i jego medium Katolicka Bydgoszcz narzędzia te w rzeczywistości służyć będą do autopromocji Organizacji oraz właśnie do działań fundraisingowych oraz budowy kapitałów żelaznych w dalszej przyszłości.

Narodowy Instytut Wolności – co to takiego

Na wstępie warto zagłębić się w to czym jest Narodowy Instytut Wolności i po co został powołany  i czym na co dzień zajmuje się ten Instytut założony i prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego- został powołany na mocy ustawy z dnia 15 września 2017 r. o Narodowym Instytucie Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

- NIW jest agencją wykonawczą w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
- jest instytucją właściwą w sprawach wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także działalności pożytku publicznego i wolontariatu,
- jest odpowiedzialny za realizowanie programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, opracowywanych przez Komitet ds. Pożytku Publicznego.

Jak czytamy w preambule sama - nazwa Instytutu podkreśla zapisaną w preambule ustawy ideę, że tworzona agencja wykonawcza ma wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce przez wzmacnianie zorganizowanej i dobrowolnej aktywności obywateli na rzecz różnorakich ważnych społecznie celów, co ma nawiązywać do wielowiekowego dziedzictwa polskiej wspólnoty wolnych obywateli i jednocześnie wypełniać ideały wolności. Jego zadaniem jest zarządzanie programami wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, przyjętymi w drodze uchwały przez Radę Ministrów, po przeprowadzeniu konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn. zm.), oraz gromadzenie i analizowanie danych ze wszystkich obszarów współpracy administracji państwowej z sektorem obywatelskim. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności przejął część zadań wykonywanych dotychczas przez ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego wobec organizacji pożytku publicznego.

Realizacja zadań rządowego wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w nowej strukturze instytucjonalnej to efekt współpracy Komitetu ds. Pożytku Publicznego oraz Narodowego Instytutu Wolności, a także Rady Działalności Pożytku Publicznego, które współuczestniczą między innymi w procesie przygotowywania, opiniowania i wdrażania programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Czym są owe początkowe Kapitały Żelazne

Jak wynika z definicji „Kapitał żelazny” to nic innego, jak fundusze zgromadzone przez organizację pozwalające jej na „życie z odsetek” od tego kapitału. Samo pojęcie nie jest prawnie zdefiniowane i organizacja pozarządowa chcąca uruchomić taki kapitał musi stosować się do prawa ogólnego. Można szczegółowo o tym przeczytać TU….
W związku z pojęciem kapitału żelaznego pojawiają się dwie kluczowe kwestie:

  1. Kto jest fundatorem kapitału żelaznego i na jakich zasadach go przekazuje.
  2. Jak należy dbać o kapitał żelazny, aby go pomnażać, a nie tracić.

W skrajnym przypadku fundatorem kapitału żelaznego jest jedna osoba lub firma. Wtedy ten fundator, najczęściej w umowie darowizny, określa sposób w jaki kapitał będzie przechowywany i zarządzany. I tak np. powstają fundusze stypendialne, z których można finansować wyłącznie stypendia lub fundusze lokalne, które finansują działania na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

Innym modelem budowania kapitału żelaznego jest prowadzenie przez organizację pozarządową kampanii fundraisingowej mającej na celu pozyskanie licznych „mikrodarczyńców”, którzy ufundują taki kapitał dla NGO.

W jednym, jak i w drugim przypadku już na wstępie organizacja pozarządowa powinna określić na co zostaną przeznaczone odsetki od zebranych środków. W przypadku jednego fundatora wynika to z podpisanej umowy, a w przypadku wielu darczyńców – z zasad dobrego prowadzenia kampanii. W dobrym tonie jest to, aby darczyńca wiedział na co zostaną przeznaczone jego środki.

 

Konkludując wiedzą jaką udało się nam zebrać z powyżej opisanych informacji stwierdzamy, że pozyskanie tych środków wymagało sporych zmian w samym mentalnych i organizacyjnych w samym Stowarzyszeniu, wzrostu kompetencji poszczególnych jego członków a także wykazanie się kreatywnością i sporymi umiejętnościami w pisaniu projektu skoro uzyskał on nie tylko dofinansowanie ale też  wysoką bo 100% ocenę.

 
-

 

 



 

 

 

Dziś wiosną 2023 roku obserwując stronę internetową Stowarzyszenia TU kliknij! oraz medium portalu Katolicka.Bydgoszcz.pl ich społecznościowe profile na Facebooku oraz YouTube tu kliknj!wiemy iż projekt został zrealizowany wzorcowo a media internetowe zostały uruchomione już na przełomie 2022 i początku 2023 roku.

Bardzo ciekawe filmy i programy pojawiają się na YouTube, i można je obejrzeć TU… Kliknij!

Gratulujemy wyników starań, życzymy dalszego osiągania NGO’skich szczytów, osiągania Celów
Stowarzszenia, zakładanych rezultatów oraz ciągłego skutecznego i skutecznego wypełniania jego misji medialnej, ewangelizacyjnej oraz dalszej skutecznej pomocy Polonii na Kresach.

Red.

Sami jako Redakcja i Wydawnictwoe prowadzona przez Fundację Bezpieczny Świat pozytywnie zazdraszczamy i zapraszamy do śledzenia dalszych działań tej prężnej organizacji.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor