Wszechpolacy oddali cześć poległym za wolną Bydgoszcz
fot. Anna Kopeć
W piątek (24 stycznia) w 77. rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej, przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej upamiętnili tych , którzy oddali życie za wolną Bydgoszcz. Podkreślali jednak, że „wyzwolenie” w roku 1945 oznaczało w rzeczywistości nową okupację.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
- 24 stycznia roku 1945 miasto Bydgoszcz, po sześciu latach udręki i represji ze strony Niemiec, wyzwoliło się z jarzma okupanta zza Odry (...) jednak z czasem okazało się, że „wyzwolicielem” był tak naprawdę nowy okupant. Tym razem zza granicy wschodniej - mówił przedstawiciel Wszechpolaków, Dominik Uszko.
I dodał, że okupant na swoich sztandarach niósł piękne hasła i różne obietnice, które później okazały się nowym zagrożeniem, które zarówno Bydgoszcz, jak i cały kraj wpędziło w sidła komunizmu na niemal pół wieku. - Do dziś możemy obserwować niestety negatywne skutki tych wydarzeń - mówił.
Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej wskazywali na pamięć o wszystkich tych, którzy w tamtych latach oddali swoje życie za to, abyśmy my dzisiaj mogli być wolni.
Wszechpolacy rozdawali mieszkańcom Bydgoszczy ulotki przypominające o rocznicy i o tym, czym było wkroczenie okupanta ze Wschodu do Bydgoszczy.
fot. Anna Kopeć
Delegacja Młodzieży Wszechpolskiej odwiedziła w poniedziałek (24 stycznia) Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie zapaliła znicze na pomnikach osób zasłużonych: Leona Barciszewskiego, Bernarda Śliwińskiego, Konrada Fiedlera...
24 stycznia uznawany jest umownie za datę wyparcia wojsk niemieckich z Bydgoszczy. Dzień wcześniej żołnierze Armii Czerwonej i ludowego Wojska Polskiego, wyzwoliły prawobrzeżną część miasta.