Wydarzenia 17 paź 2017 | Wojciech Bielawa
Wybuchowy kontrakt. Nitro-Chem dostarczy trotyl armii USA

Produkcja w Nitro-Chemie / materiały prasowe

Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem podpisały kolejny kontrakt, warty 30 milionów dolarów, na dostawy trotylu dla armii USA. Dostawy będą realizowane do końca 2019 roku.

Nitro-Chem jest największym w Europie i jednym z największych na świecie producentów trotylu. Wytwarza też inne materiały wybuchowe, m.in. heksogen, oktogen i ich kompozycje. Produkty są wykorzystywane w siłach zbrojnych, a także w przemyśle, m.in. górnictwie oraz przy budowie dróg.

– Zazwyczaj nie informujemy szeroko o podpisanych umowach, jednak informacja o ostatnim kontrakcie z Amerykanami wyszła ze strony naszego partnera: my z przyjemnością ją potwierdzamy – skomentował Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Nitro-Chem. – W ostatnich dwóch latach nasz zakład sprzedaje za granicę ponad 80 procent swej produkcji, będąc liderem eksportu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej – dodał.

Kontrakt na dostawę trotylu dla amerykańskiej armii, wart 30 mln dolarów, to rezultat wieloletniej współpracy z USA nawiązanej przy realizacji tzw. offsetu przy kontrakcie na zakup myśliwców wielozadaniowych F-16. To już kolejne zamówienie złożone w ostatnich latach u bydgoskiego producenta przez odbiorców ze Stanów Zjednoczonych.

W przyszłym roku spółka Nitro-Chem obchodzić będzie 70-lecie istnienia.

Więcej o tym co dzieje się w spółce w czwartkowym wydaniu Tygodnika Bydgoskiego (19.10).

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący