Wydarzenia 22 lut 2021 | Marta Kocoń
Wyburzeniom mówią „nie”! Apelują o zachowanie kamienic przy ul. Gdańskiej

Konferencja w sprawie ratowania kamienic odbyła się 21 lutego/Stowarzyszenie Bydgoski Rzecznik Pieszych, Facebook

Konsultowany obecnie projekt rozbudowy torowisk zakłada wyburzenie kilku budynków – między innymi kamienic przy ul. Gdańskiej 100 i 98 (Chodkiewicza 2). Ponad 20 grup/instytucji podpisało się pod apelem do prezydenta Bydgoszczy o zachowanie tej zabudowy. Podkreślają, że linię tramwajową można poprowadzić także bez wyburzeń.

Do 28 lutego miasto prowadzi konsultacje w sprawie nowych torowisk. Projekt połączenia tramwajowego między pętlą Rycerska a ulicą Gdańską został przedstawiony w dwóch wariantach. Oba zakładają jednak wyburzenia: narożnych kamienic na skrzyżowaniu ul. Chodkiewicza i Gdańskiej oraz, w zależności od wariantu, również budynków na końcu ul. Kościuszki i Pomorskiej lub w rejonie ul. Pomorskiej i Świeckiej. O szczegółach obu wariantów czytaj tutaj

Projekt spotkał się jednak z krytyką wielu stowarzyszeń i instytucji, które apelują o jego zmianę. Wskazują m.in. na walory architektoniczne kamienicy przy ul. Gdańskiej 100, którą można odrestaurować, oraz na wyrwę, jaką wyburzenia spowodują w układzie urbanistycznym tej części miasta.

Po wyburzeniu narożnej kamienicy odsłonięta zostanie „ślepa ściana”/wizualizacja ArchiBydgoszcz, Facebook

Modernizm do likwidacji?

„Niech o wartości tych obiektów świadczą fakty: kamienica przy Gdańskiej 100 znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, zaś oba budynki znajdują się na wytyczonej w 2019 roku trasie historycznej »Spacer przez modernizm po Bydgoszczy«.Wyburzenie dwóch narożnych kamienic naruszy w sposób nieodwracalny układ zabudowy ulicy Gdańskiej, co jest sprzeczne z podstawowymi założeniami ochrony historycznych układów miejskich” – argumentują działacze w piśmie do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

– To, że jedna z nich [kamienic – przyp. red.) jest w złym stanie, nie oznacza, że nie jest cenna (...) Gdańska to bydgoski skarb i tak należy się z nią obchodzić – napisał kilka dni temu na Facebooku Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia.

Tak mogłaby wyglądać ADM-owska kamienica przy ul. Gdańskiej 100, gdyby została poddana renowacji/wizualizacja ArchiBydgoszcz, nadesłane

Kamienica przy ul. Gdańskiej 100 jest własnością ADM-u, zamieszkują ją dwie rodziny, a na parterze prowadzona jest działalność usługowa. Drugi z budynków, przy ul. Gdańskiej 98 (Chodkiewicza 2), należy do wspólnoty mieszkaniowej, był niedawno remontowany.

Tramwaj bez wyburzeń

Autorzy apelu wskazują też rozwiązania. Ich zdaniem, aby poprowadzić tędy linię tramwajową, nie trzeba wyburzać budynków. Można zastosować „skrzyżowania torowisk tramwajowych o mniejszej powierzchni z wykorzystaniem np. rozjazdów o specjalnej konstrukcji (tzw. rozjazdów podwójnych dwustronnych) umożliwiających zachowanie zbliżonej do obecnej geometrii skrętów, czy też splotów torowych (dzięki którym zwrotnice mogą być przenoszone w dowolne miejsce poza samym skrzyżowaniem)”. Alternatywą miałoby być również „niesymetryczne usytuowanie torowisk wzdłuż ulicy Gdańskiej i przeniesienie ich w stronę zachodniej pierzei budynków”.

Pod apelem podpisało się 21 podmiotów, m.in. Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych, Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP – Oddział Bydgoszcz, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – Sekcja Architektoniczno-Urbanistyczna, Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia, Rada do spraw Estetyki Miasta, Pracownia Kształtowania Przestrzeni Katedry Wzornictwa UTP w Bydgoszczy.

Wcześniej interpelację w sprawie rezygnacji z wyburzeń skierowała do prezydenta miasta radna Grażyna Szabelska. 

Swoje uwagi do projektów rozbudowy torowisk można zgłaszać tutaj.

Całe pismo społeczników publikujemy poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji