Wydarzenia 25 cze 2018 | Redaktor
Wypocznij i bądź trzeźwy. Policja apeluje

materiał ilustracyjny / fot. Cezary p, Wikipedia

Równocześnie z początkiem letniej przerwy w nauce policjanci z kujawsko-pomorskiego zaczęli akcję „Bezpieczne wakacje”. Do 2 września będą prowadzili wzmożone działania na drogach w naszym województwie. Apelują też do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i rozwagę.

W piątek (22 czerwca) rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Bezpieczne wakacje”, która potrwa do 2 września. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących.

Na drogach pojawi się więcej patroli ruchu drogowego. Podczas akcji „Bezpieczne wakacje” policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogi wyjadą również mundurowi na motocyklach.

Policja apeluje, żeby przed wysłaniem dziecka na zorganizowany wyjazd, dokładnie sprawdzić organizatora oraz przewoźnika. Pojazd można skontrolować za pomocą strony „Bezpieczny autobus”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autokaru wyświetli się raport, w tym aktualny przegląd techniczny. Organizator wypoczynku, opiekunowie lub rodzice mogą również poprosić policjantów o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim sprawdzą, czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. O kontrolę można poprosić w każdej jednostce policji, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem (może być telefonicznie).

Policja przypomina też o kilku zasadach, których warto przestrzegać w trosce o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Przed wyjazdem należy sprawdzić: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica) oraz potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC). Prędkość jazdy dostosowywać do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, obowiązkowo korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w foteliku bezpieczeństwa. Nie wolno wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu oraz będąc zmęczonym czy niewyspanym. Należy zawsze stosować zasadę „ograniczonego zaufania” i robić przerwy w podróży.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor