Wystawiono już ponad 75,5 mln e-ZLA [KOMUNIKAT ZUS]
Polscy lekarze wystawili ponad 75,5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to w kraju wystawiono 3,3 mln zaświadczeń, a w samym województwie kujawsko-pomorskim ponad 128,6 tys. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Tylko w szczególnych przypadkach mogą być wystawione papierowe zwolnienia na wcześniej przygotowanych wydrukach z systemu elektronicznego. Tylko w okresie od stycznia do końca lipca br. w całej Polsce wpłynęło ponad 13 mln e-zwolnień, a w samym województwie kujawsko-pomorskim – 640,8 tys. – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie sprawdziły się szczególnie w czasie pandemii. Okazały się ważnym narzędziem, które pozwoliło na sprawne zarządzania zwolnieniami w tej niezwykle trudnej sytuacji. Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ZUS bez tej ważnej reformy.
Zakład w ostatnich latach bardzo się zmienił i zrobił ogromny krok do przodu, postawił na elektronizację i automatyzację. Wprowadzono nie tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale także e-składkę. Kolejnym przykładem elektronizacji i automatyzacji ZUS jest obsługa Polskiego Bonu Turystycznego oraz dodatku solidarnościowego. Ta droga wciąż jest kontynuowana. Tarcza antykryzysowa, konkretnie wypłata świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek, w zdecydowanej większości obsługiwana jest automatycznie. Podobnie jest z programem "Dobry Start", czyli 300 plus. Jego obsługa jest maksymalnie zautomatyzowana. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną – dodaje rzeczniczka.