XXI Jarmark Kujawsko-Pomorski w Myślęcinku [PROGRAM]
Jarmark Kujawsko-Pomorski zacznie tradycyjnie w samo południe! To okazja do spotkania wystawców z różnych zakątków województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, którzy prezentują swoje własnoręcznie wytwarzane produkty i dzielą się swoją kulturą i tradycjami pielęgnowanymi od lat. Na tegorocznym jarmarku nie zabraknie tańca, muzyki, regionalnych przysmaków i dobrej zabawy.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W tym roku na jarmarku Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy zorganizuje Miasteczko #KupujŚwiadomie, w którym spotkamy najlepszych producentów lokalnej żywności z województwa kujawsko–pomorskiego. Co jeszcze czeka na odwiedzających?
- pokazy kulinarne przygotowane przez profesjonalnego kucharza z produktów lokalnych połączonych z degustacją
- warsztaty kulinarne dla dzieci z przygotowywania koktajli i sałatek- również przygotowanych z produktów lokalnych producentów
- żurek kujawski (zupa związana z tradycją Kujaw) do poczęstowania uczestników festynu
- darmowe animacje dla dzieci w formie warsztatów i gier wielkogabarytowych
- darmowe warsztaty dla dzieci z malowania na tkaninie.
W tym roku na jarmarku świętujemy także Hubertusa Okręgowego, który jest świętem ku czci patrona myśliwych, Św. Huberta, przypadającym corocznie na dzień 3 listopada.
Obchody Hubertusa rozpoczną się uroczystą polową mszą św. koncelebrowaną przez ks. infuata Ryszarda Pruczkowskiego, następnie korowód sztandarów kół łowieckich okręgu bydgoskiego doprowadzi uczestników mszy pod scenę główną, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie jarmarku.
Zaraz po zakończeniu oficjalnego otwarcia, młodzi adepci sztuki łowieckiej odbiorą z rąk Łowczego Okręgowego uroczyste ślubowanie myśliwskie, któremu towarzyszyć będą dźwięki rogów myśliwskich.
Ponadto, będzie można skosztować specjałów kuchni myśliwskiej w postaci przepysznego gulaszu myśliwskiego serwowanego przez szefa kuchni Kubę Wolskiego, będzie też pokaz przyrządzania wyśmienitych specjałów z dziczyzny w wykonaniu Kuby Wolskiego.
Całość będzie okraszona tematycznymi stoiskami kół łowieckich oraz Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy, na których będzie można skosztować przysmaków z dziczyzny, zobaczyć, na czym tak naprawdę polega gospodarka łowiecka oraz dowiedzieć się, jak można wstąpić w szeregi PZŁ i zostać myśliwymi.
Powiat Bydgoski natomiast reprezentowany będzie przez Starostę Bydgoskiego Piotra Kozłowskiego, Koło Gospodyń Wiejskich z Kruszyna oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. Panie z KGW przygotowały wyjątkowe regionalne potrawy, które odzwierciedlają bogactwo kulinarne dziedzictwa naszego powiatu. Wśród dań znajdują się tradycyjne pierogi kruszyńskie, domowe wypieki oraz lokalne specjały. Na stoisku będą także obecni pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy promują idee pieczy zastępczej i działania wspierające rodziny zastępcze. Stoisko informacyjne stanowi okazję do rozmowy z pracownikami Starostwa na temat roli rodzin zastępczych oraz wsparcia, jakie będą mogły otrzymać osoby decydujące się na tę formę pomocy dzieciom.
Dodatkowo, w tym dniu zapraszamy na Krajową Wystawę Psów Ras Myśliwskich oraz Klubową Wystawę Spanieli i Psów Dowodnych. Jak co roku zapraszamy na VII Przegląd Hodowlany Koni rasy Tinker. Bydgoskie zoo organizuje z kolei ZOOWyprawę, gdzie w godzinach od 12 do 15 będzie można uczestniczyć w grach edukacyjnych oraz w pokazowym karmieniu zwierząt.
Program Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego 2024
12.00 – 12.30 Powitanie oficjalnych gości oraz prezentacja KOWR, PZŁ, Starosta Bydgoski
12.30 – 13.10 Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”
13.10 – 13.50 Kapela Kociewska „Burczybas” z Gniewu prowadzona przez Wojciecha Górskiego.
Regionalny taniec kociewski w ramach prezentacji kultury Kociewia
Interaktywny taniec z publicznością – KORKARZ
13.50 – 14.05 Występ Kociewskich Dzieci z Jeżewa
14.05 – 14.20 Pokaz kulinarny Mistrza Kuby Wolskiego
14.20 – 14.50 Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” cz.1
14.50 – 15.20 Prezentacja dorobku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cz.1
15.20 – 15.50 Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” cz.2
15,50 – 16,05 Ziemia Michałowska – prezentacja regionu
16.05 – 16.35 Prezentacja dorobku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa cz.2
16.35 -17.05 Kujawski Zespół Ludowy „ Kłopocianie” z Kłopotu
17.05 – 17.45 Zespół Ludowy „Jezioranie” z Jezior Wielkich
18.00 – Zakończenie jarmarku
źródło: Organizatorzy