Zaczyna się budowa kampusu Akademii Muzycznej! Minister Gliński uczestniczył w uroczystości podpisania umowy
Od lewej prezes firmy Unibep Leszek Gołąbiecki; prof. Janusz Stanecki, prorektor ds. artystycznych, studenckich i promocji AM/fot. Anna Kopeć
– Najwyższy czas, żeby zintegrować pracę akademii w jednym miejscu, nowoczesnym, świetnie zaprojektowanym – mówił minister Piotr Gliński podczas uroczystości w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W poniedziałek (24 stycznia) podpisano umowę na budowę nowego kampusu uczelni.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Generalne wykonawstwo powierzono firmie Unibep SA. Na plac budowy „wejdzie” już w najbliższą środę, a w poniedziałek odbyło się uroczyste podpisanie umowy, z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, władz uczelni i działaczy społecznych.
– To największy w tej chwili projekt realizowany z budżetu dotyczący polskich uczelni artystycznych. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy kojarzy się przede wszystkim z laureatami Konkursu Chopinowskiego; to jedna z najlepszych w Polsce uczelni muzycznych i dlatego jestem szczęśliwy, że kolejny etap tej inwestycji jest realizowany – mówił wicepremier Gliński.
Przypomniał, że rząd pierwotnie zarezerwował na to przedsięwzięcie 290 mln złotych, jednak oferty, które wpłynęły w przetargu, były droższe. – Musieliśmy podjąć decyzję o zwiększeniu finansowania tej inwestycji. Wieloletni program ustanowiony przez polski rząd półtora roku temu w tej chwili jest weryfikowany, jest już promesa, która opiewa na dodatkową sumę (…). Łącznie inwestycja będzie wynosiła nie nieco ponad 290 mln, a ok. 400 mln złotych – tłumaczył wicepremier. – To realne koszty, nie spodziewamy się utrudnień. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy do tego doprowadzili, którzy byli zaangażowani we wsparcie tej inwestycji.
Podkreślił, że kampus pozwoli zintegrować pracę uczelni – obecnie rozproszonej w kilku budynkach – w jedym miejscu. – Myślę, że to będzie coś bardzo ważnego nie tylko dla Bydgoszczy, regionu i Polski, ale może i szerzej. Akademia słynie z laureatów światowych konkursów muzycznych, więc to inwestycja ważna dla świata kulturalnego w szerszym zakresie – zakończył.
Głos zabrali także zabiegający o tę inwestycję parlamentarzyści: minister Łukasz Schreiber i poseł Tomasz Latos. – To niezwykle radosny dzień dla nas wszystkich, bydgoszczan (…) Pewnie jest niewiele spraw, które mogą łączyć całą społeczność. Ten kampus okazał się jedną z nich – podkreślił Łukasz Schreiber, dziękując za starania i zaangażowanie władzom uczelni, przedstawicielom władz, ministrowi Glińskiemu i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
– Bydgoszcz jest sławna właśnie z muzyki, m.in. dzięki bardzo ciężkiej pracy wykładowców tej uczelni, studentów, udaje się osiągać coraz to kolejne wspaniałe sukcesy i rozsławiać poprzez nie Bydgoszcz i Polskę – zaznaczył Tomasz Latos. – Dziękujemy, że traktował Pan tę inwestycję jako coś niezwykle ważnego – zwrócił się do wicepremiera.
Gratulacje i życzenia dla Akademii przekazali również wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewcz. – Oby ten projekt przysłużył się rozwojowi uczelni i naszego miasta – mówiła.
Profesor Janusz Stanecki, prorektor ds. artystycznych, studenckich i promocji AM, nawiązał do idei nieżyjącego już Andrzeja Szwalbego, twórcy Filharmonii Pomorskiej i innych instytucji kulturalnych. To dzięki niemu w Bydgoszczy powstała akademia muzyczna, początkowo jako filia Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. – Wydaje mi się, że dyrektor Szwalbe bardzo się cieszy, że Dzielnica Muzyczna miasta rozszerza się, bo to jego inicjatywa. Pamiętam, kiedy jeszcze byłem studentem, właśnie w tym budynku po urzędzie powiatowym, sam doglądał prac remontowych. Zaczynaliśmy w dosyć trudnych warunkach, ale to wszystko zawdzięczamy jemu – podkreślił.
Wskazał też, że podpisanie umowy to ukoronowanie wielu lat działań prof. Jerzego Kaszuby, rektora uczelni w latach 2012–2020.
Głos zabrał także przedstawiciel firmy Unibep, prezes Leszek Gołąbiecki. – Dopełnimy wszystkiego, by sale koncertowe, serce każdej uczelni muzycznej, spełniały swoją rolę – mówił. Dodał, że firma ma już doświadczenie w budowie obiektów przeznaczonych na działalność muzyczną: Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej. – Cieszę się, że polska firma może być pomocna dla rozwoju Bydgoszczy, rozwoju tak znamienitej uczelni. Zrobimy wszystko, by oddać tę inwestycję w terminie – zapewniał.
Jako ostatni głos zabrał były rektor prof. Jerzy Kaszuba, za którego kadencji udało się uzyskać poparcie Ministerstwa Kultury dla tej inwestycji. Wspominał, że początkowo o potrzebie budowy kampusu trzeba było przekonywać nawet samych bydgoszczan, którzy, widząc sukcesy wychowanków Akademii, nie dostrzegali konieczności zmian. – Nikt nie wiedział, jak trudno się realizuje w obecnej strukturze – tłumaczył profesor Kaszuba. – Pan minister Gliński mnie zrozumiał, był potem bardzo zdeterminowany. Potem inwestycja stała się społecznie, powszechnie oczekiwana.
Wskazywał też kolejne ważne kroki na drodze do budowy, w tym bezpłatne przekazanie gruntów przez Miasto w 2013 roku, deklarację o budowie przywiezioną w 2020 roku przez premiera Morawieckiego.
– Bardzo cieszę się, że na tej sali są prawie wszyscy, którzy przyłożyli rękę do tego, by ta idea się ziściła – chylę głowę przed Państwem za to, czego dokonaliście – powiedział.
Kampus ma powstać w ciągu czterech lat, na osiedlu Bielawy, pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Centralnym punktem miasteczka akademickiego będzie ośmiokondygnacyjny, przeszklony gmach, który pomieści m.in. cztery sale koncertowe: symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Inwestycja w całości realizowana jest z budżetu państwa, na gruntach przekazanych przez Miasto.
Zdjęcia: Anna Kopeć