Zamiast Akademickiej ulica Michelsona? Petycja do władz miasta
Wikimedia Commons/ AstroLab (fragment)
Albert A. Michelson, pochodzący z naszego regionu laureat Nagrody Nobla, miałby zostać patronem obecnej ulicy Akademickiej. Tego chcą twórcy petycji, którzy swoje stanowisko przedstawią na najbliżeszej sesji Rady Miasta.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest bydgoski dziennikarz naukowy, Jarosław Chrostowski. Ze swoją propozycją wystąpił już do przewodniczącej Rady Miasta Moniki Matowskiej.
– Urodzony w 1852 roku Albert A. Michelson jest uznawany za jednego z najwybitniejszych fizyków doświadczalnych w historii nauki. Na Zachodzie znany jako „Mistrz Światła”, był pierwszym człowiekiem, który z dużą dokładnością mierzył prędkość światła – czytamy w petycji.
Michelson urodził się w Strzelnie, razem z rodziną wyjechał do Ameryki w wieku zaledwie trzech lat – dlatego uważany jest za naukowca amerykańskiego. Sam jednak pamiętał o korzeniach. – Podawał swoje nazwisko zgodnie z polskim brzmieniem i przez całe życie, we wszystkich dokumentach urzędowych jako miejsce urodzenia swojego i rodziców wpisywał „Strzelno, Poland” – choć państwa polskiego nie było wtedy na mapach – czytamy w petycji.
Chrostowski wymienia w niej liczne osiągnięcia fizyka, których ukoronowaniem była Nagroda Nobla. Otrzymał ją w 1907 r. za wynalezienie interferometru – przyrządu pomiarowego opartego na zjawisku interferencji fal. Na jego odkryciach oparł się m.in. Albert Einstain, tworząc teorię względności.
Skąd pomysł, by nadać imię Michelsona właśnie ulicy Akademickiej? Chrostowski argumentuje, że to ulica reprezentacyjna, związana z nauką – prowadzi do UTP – a jego zdaniem jednocześnie niekłopotliwa do zmiany, ponieważ „specyfika zabudowy okolic powoduje, że z ulicą tą nie wiążą się żadne adresy”.
Propozycję obrania Michelsona za patrona uzasadnia też ideowo. – W czasach, gdy przestrzeń publiczną ustawicznie wykorzystuje się jako narzędzie walki światopoglądowej, nadanie bydgoskiej ulicy imienia naukowca wybitnego nie w skali państwa czy świata, ale w skali całej cywilizacji, sprzyja nie tylko kreowaniu pozytywnego wizerunku nauki, ale także budowaniu głęboko pozytywnego, łagodzącego nastroje społeczne patriotyzmu – przekonuje.
Dla swojej inicjatywy uzyskał poparcie amerykańskich uczelni związanych z Michelsonem, w tym United States Naval Academy, prof. Jerzego Duszyńskiego – prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz noblisty za detekcję fal grawitacyjnych (związanych z pracami Michelsona), prof. Kipa Thorne'a.
Postać i osiągnięcia fizyka przedstawi radnym w środę (20 lutego) o godz. 13.00 w sali sesyjnej ratusza wspólnie z prof. Lidią Smentek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Vanderbilt University .
Petycję można przeczytać i podpisać pod tym adresem: https://www.petycjeonline.com/pomomy_uhonorowa_jednego_z_najwybitniejszych_uczonych_w_dziejach