Tańczyli poloneza i szukali nowych wolontariuszy [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Do finału Szlachetnej Paczki w grudniu zostało sto dni. Wolontariusze z całego województwa spotkali się na tradycyjnej studniówce. Był polonez, inspirujące historie, a nawet cyrkowe sztuczki. Do 30 września można zgłosić się do Szlachetnej Paczki i zostać wolontariuszem.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
W środę (12 września) odbyła się Studniówka Szlachetnej Paczki. Popołudniu przy ławeczce profesora Mackiewicza, blisko fontanny Potop na placu Wolności, zebrali się wolontariusze z całego województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Żnina, Inowrocławia, Radziejowa.
fot. Anna Kopeć
- Przede wszystkim chcemy podkreślić, że trwa rekrutacja wolontariuszy do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, intuicyjny formularz zgłoszeniowy. Zgłaszać się można do 30 września – podkreśla Monika Siewert, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości w woj. kujawsko-pomorskim. - Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą działać. SuperW (SuperWolontariusz) to nie tylko uczniowie i studenci, ale również osoby aktywne zawodowo, które chcą pomagać potrzebującym.
W czasie wydarzenia kilku wolontariuszy opowiedziało historię swojej działalności w Szlachetnej Paczce oraz Akademii Przyszłości.
fot. Anna Kopeć
W Studniówce wzięło również udział Stowarzyszenie Bydgoskiej Fontanny Potop. Prof. Wojciech Zegarski, wiceprezes stowarzyszenia, opowiedział o profesorze Zygmuncie Mackiewiczu, którego ławeczka stoi niedaleko fontanny. Był on wybitnym lekarzem i współtwórcą Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Wykonywał zabiegi, które były nowatorskie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Specjalizował się w chirurgii ogólnej i naczyniowej. Opracował m.in. nowatorską metodę przeszczepiania zastawek żylnych.
Wojciech Zegarski (po prawej) / fot. Anna Kopeć
Wolontariusze spotkali się przy ławeczce, ponieważ w tym roku Szlachetna Paczka skupia się na promowaniu lokalnych bohaterów. Happeningi w całej Polsce były organizowane właśnie przy pomnikach i ważnych historycznie miejscach, które mają podkreślać ciągłość pomiędzy idealistami i bohaterami z dawnych lat, a tymi, którzy dziś biorą sprawy w swoje ręce i inspirują ludzi do zmiany życia na lepsze. Hasła przewodnie wolontariuszy to „Lubię ludzi” i „Tworzę historię”.
Na spotkanie przyszedł również ultramaratończyk Andrzej Urbaniak. Opowiedział o swojej pasji, dzięki której może również pomagać. Pan Andrzej bardzo często włącza się akcje biegowe powiązane ze zbiórką pieniądzy dla potrzebujących.
Andrzej Urbaniak / fot. Anna Kopeć
Jak na studniówkę przystało, uczestnicy zatańczyli poloneza. - Nie mieliśmy żadnej próby. To był pełen spontan. Wyszło bardzo wesoło – mówi Monika Siewert.
fot. Anna Kopeć
Odczytano również manifest Szlachetnej Paczki. To zbiór zasad, którymi kierują się wolontariusze i podsumowanie idei hasła „Lubię ludzi”. Następnie uczestnicy podpisali się na manifeście.
Na koniec wydarzenia odbyły się warsztaty cyrkowe z artystami z Mimezis Art. Można było spróbować sił w żonglowaniu piłeczkami czy balansowaniu talerzami na kijku. Atrakcja przede wszystkim spodobała się dzieciom, ale i dorośli włączyli się do zabawy.
fot. Anna Kopeć
Podczas całego wydarzenia Joanna Matuszewicz-Pawłowska z Personal System rysowała makietę, podsumowującą cały event.