Wydarzenia 25 wrz 2019 | Redaktor
Zielony pakt dla Bydgoszczy proponuje Lewica [WYBORY 2019]

fot. Anna Kopeć

Pakiet proponowany przez Lewicę składa się z 10 punktów. Otwiera go obietnica sfinansowania wymiany 24 tysięcy pieców w Bydgoszczy.

Przedstawiciele Lewicy przedstawili zielony pakiet dla Bydgoszczy we wtorek (25 września) na konferencji prasowej w parku Kazimierza Wielkiego.

– Zielony pakiet dla Bydgoszczy to szansa na lepszą ochronę środowiska i lepsze życie mieszkańców – przekonywał Krzysztof Gawkowski, który otwiera listę SLD w wyborach do Sejmu w okręgu numer 4. I mówił, przedstawiając 10 punktów paktu: – Bydgoszcz jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Pod względem dni smogowych zajmuje miejsce w czołówce. Niestety, jest tutaj gorzej niż w Katowicach.

fot. Anna Kopeć

- Te wszystkie punkty wpisują się w program krajowy, ale najważniejsze dla Bydgoszczy są punkty dotyczące smogu i retencji oraz myślenie, żeby Bydgoszcz była jednym z liderów walki ze smogiem w kraju, a nie ciągnęła się z tyłu stawki - mówił.

fot. Anna Kopeć

Anna Ludwisiak-Kawecka przedstawiła wykres danych z dobowych pomiarów ilości pyłu zawieszonego PM10 w Inowrocławiu, Bydgoszczy, Nakle i Tucholi, na których widać znaczne przekroczenia w okresie zimowym. – Ale również przekroczenia notujemy w okresie letnim i późną wiosną ze względu na brak opadów atmosferycznych i transport drogowy – mówiła. Zwróciła uwagę, że norma unijna wynosi 50 mikrogram na metr sześcienny, a w Polsce obowiązuje 200 mikrogram jako norma informacyjna i 300 mikrogram jako alarm smogowy. - Zawyżone normy zamazują problem, a nie rozwiązują go – mówiła Anna Ludwisiak-Kawecka.

Przypomnijmy, że normy smogowe podwyższył w 2012 roku rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W czwartek (19 września) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Bytomiu zaostrzenie polskich norm i obniżenie progów o połowę (do 100 i 150 mikrogram, a w kolejnym etapie nawet pozimou alarmowego do 80 mikrogram na metr sześcienny).

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor