Wydarzenia 29 paź 16:14 | Redaktor
Zmarł biskup Józef Zawitkowski

bp Józef Zawitkowski, fot. Adam Dziura, lic. Creative Commons 2.5 Attribution (Wikipedia)

W czwartek (29 października) w wieku 81 lat zmarł ks. bp Józef Zawitkowski, bp pomocniczy senior diecezji łowickiej. Był znanym kaznodzieją, autorem pieśni kościelnych, poetą.

- Ze smutkiem informujemy, że po długotrwałej chorobie zmarł J.E. ks. bp Józef Zawitkowski. Kościół Łowicki dziękuje za Jego trud pasterski i poleca Go modlitwie - przekazał ks. dr Stanisław Plichta, kanclerz Kurii Diecezji Łowickiej.  

Kapłan zmarł w szpitalu w Warszawie. Od 16 października w diecezji, w związu ze złym stanem jego zdrowia, trwały modlitwy w jego intencji.

Ks. bp Józef Zawitkowski ur. się 23 listopada 1938 roku w Wale. Święceń udzielił mu w 1962 roku kardynał Stefan Wyszyński. Ukończył studia w zakresie muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1978-1982 był proboszczem  parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie.

Zasłynął m.in. z tzw. kazań świętokrzyskich, wygłaszanych od 1980 r. podczas Mszy św. w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie, transmitowanych przez I Program Polskiego Radia. Do 2006 wygłosił blisko 140 kazań. W 1985 został mianowany kanonikiem gremialnym prymasowskiej kapituły kolegiackiej w Łowiczu.

Święcenia biskupie otrzymał 9 czerwca 1990 roku. Jako zawołanie przyjął słowa „Servus et filius ancillae” (Jam sługa Twój, syn służebnicy). W latach 1990-1992 był biskupem pomocniczym warszawskim, a następnie biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji łowickiej. W 2013 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego.

Komponował małe formy muzyczne dla chórów i zespołów, był autorem tekstu pieśni kościelnych, m.in. „Panie dobry jak chleb” i „Abyśmy byli jedno”. Publikował pod pseudonimem ks. Tymoteusz.; napisał m.in. „Będę z Panem gadał”; „Trzymaj się!; „To jest Ktoś!”.

W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Termin uroczystości pogrzebowych nie jest jeszcze znany.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor