Zdrowie i uroda 5 lip 2023 | Redaktor
Nie musisz być superbohaterem, żeby ratować ludzkie życie! [REKLAMA]

mat. natu.care

14 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Krwiodawcy 2023. Choć ten dzień już minął, nie znaczy to, że krwiodawstwo przestało być potrzebne — wręcz przeciwnie. Chcielibyśmy wykorzystać tę okazję, aby zachęcić do oddawania krwi przez cały rok.

Pamiętaj o apteczce

Zdrowie i uroda 17 lip 11:45

Oddawanie krwi to bezinteresowny akt, który może uratować życie. Każdego dnia tysiące pacjentów na całym świecie zmagają się z chorobami, wypadkami czy operacjami, w wyniku których pilnie potrzebują transfuzji krwi. Żaden naukowiec jeszcze nie wpadł na pomysł, jak wytworzyć syntetyczną, działającą krew: tylko donacja może sprawić, że potrzebujący ludzie będą mieli szansę na wyzdrowienie.

Nie trzeba być superbohaterem, aby zostać dawcą krwi i ratować życie. Każda osoba, która ma między 18 a 65 lat, jest w dobrej kondycji zdrowotnej, nie ma przeciwwskazań medycznych i spełnia pozostałe wymagania, może zostać dawcą krwi. Proces ten jest zupełnie neutralny dla naszego zdrowia, a wiedza, że uczyniliśmy coś dobrego, pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Krwiodawcy mają też zapewnione pewne korzyści, takie jak zniżka w publicznym transporcie, dni wolne czy słodycze, które otrzymasz zaraz po donacji.

Oddawanie krwi jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ pandemia Covid spowodowała aż 10-procentowy spadek w donacjach i wiele miejsc w Polsce pilnie potrzebuje uzupełnić swoje zapasy. Zachęcamy do odnalezienia najbliższego punktu poboru krwi i wsparcia potrzebujących, a w szczególności namawiamy do donacji osoby, których grupa krwi to 0 Rh-. W Bydgoszczy brakuje też krwi o grupach O Rh+,  A Rh-, a także B Rh- i Rh+.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, np. o statystykach związanych z krwiodawstwem czy o szczegółach związanych z dopuszczaniem do zostania dawcą, polecamy lekturę poradnika na temat oddawania krwi: 20+ pytań o oddawanie krwi – poradnik o tym, jak zostać dawcą

 

Artykuł reklamowy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor