Zdrowie i uroda 20 gru 2021 | Redaktor
Trwała farba do włosów blond a amoniak

fot. nadesłane

Koloryzacja na zupełnie inny kolor i farba do włosów blond to coś, o czym marzy wiele z nas. O tym, jak udana koloryzacja może zmienić nasz wygląd, chyba nikomu nie trzeba mówić, jednak ma także swoje ciemniejsze strony, o jakich zapominamy. Jedną z nich jest wpływ farby na włosy, który czasami może je poważnie zmęczyć i wysuszyć. Dzieje się tak przede wszystkim przez amoniak – co warto wiedzieć o tej substancji i dlaczego lepszym wyborem może się okazać farba do włosów blond bez amoniaku?

Farba do włosów blond i amoniak – po co jest stosowana ta substancja?

Charakterystyczny, mocny zapach amoniaku wielu z nas przyniesie na myśl właśnie koloryzację włosów. Wyposażona w niego farba do włosów blond będzie w bardzo charakterystyczny sposób pachniała w trakcie aplikacji, ale także może doprowadzić do wysuszenia naszych włosów. Skoro amoniak jest potencjalnie niebezpieczny dla naszych pasm, to po co się go stosuje w produktach do koloryzacji?

Podstawowym zadaniem amoniaku jest rozpulchnienie struktury włosa. Co to oznacza? Gdybyśmy spojrzały na strukturę naszego włosa w przybliżeniu, zobaczyłybyśmy niewielkie płytki, ułożone na nim podobnie do dachówek. Są to łuski włosa, czyli naturalna tarcza, która z jednej strony zabezpiecza trzon włosa przed potencjalnymi uszkodzeniami, z drugiej natomiast łuski wpływają na zdolność włosa do utrzymania substancji odżywczych w swoim wnętrzu.

Farba do włosów blond czy jakikolwiek inny produkt do koloryzacji włosów musi połączyć się z pigmentem włosa. W tym celu należy go właśnie rozpulchnić, czyli nieco unieść łuski włosowe, by cząsteczki farby miały szansę dotrzeć do jego wnętrza. W farbach z amoniakiem to właśnie on jest substancją, która będzie za to odpowiadała. Naturalna farba do włosów blond, pozbawiona w swoim składzie amoniaku, wykorzysta do tego celu inne substancje, które będą miały podobne działanie, będą jednak łagodniejsze dla włosów.

Farba do włosów blond bez amoniaku – dlaczego warto?

Kiedy marzy nam się idealna farba do włosów blond, to zdecydowanie powinnyśmy wziąć pod uwagę produkty bez amoniaku. O ile farba z amoniakiem w przypadku ciemniejszej farby do włosów także będzie nieco obciążająca dla naszych pasm, to przy jasnym wariancie zdecydowanie bardziej odczujemy skutki takiego zabiegu. Dlaczego?

Farba do włosów blond zazwyczaj ma zadanie rozjaśnić nasze włosy i wykorzystuje w tym celu mocne utleniacze. Ten fakt, w połączeniu z obecnością w niej amoniaku, może negatywnie wpłynąć na naszą fryzurę, zwłaszcza kiedy koloryzacja będzie powtarzana dosyć często. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie tutaj farba do włosów blond pozbawiona w swoim składzie amoniaku. W dalszym ciągu będziemy mogły osiągnąć świetny efekt, jednocześnie nie narażając naszych włosów na trudne chwile.

Pamiętajmy też, że włosy po koloryzacji potrzebują nieco więcej uwagi. Warto więc sięgnąć po dedykowane zabiegi i produkty kosmetyczne przeznaczone dla farbowanych pasm. Z reguły brakuje im nawilżenia, więc warto postawić na olejowanie włosów i ochronne wcierki, które zamkną łuski włosowe po zabiegu koloryzacji.

artykuł reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor