Aktualności 4 wrz 2020 | mk
Fala ścieków w Wiśle. Tak to wygląda z drona [WIDEO]

kadr z nagrania Krzysztof Forgiel/Dronfor (udostępnione za zgodą)

Ścieki, które po awarii oczyszczalni „Czajka” dostały się do Wisły, miały dotrzeć do regionu 31 sierpnia. Na nagraniu z drona widać, jak wygląda w rzeka po przyjęciu zrzutu zanieczyszczeń.

W związku z awarią w warszawskiej oczyszczalni „Czajka”, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zdecydował o codziennych kontralach wody w regionie. Próbki pochodzą z punktów poboru: Zbiornik Włocławski – poniżej Płocka i zapora oraz ze stanowisk w Górsku i Przechowie.

Badane są: pH, OWO (ogólny węgiel organiczny), przewodność elektryczna właściwa, tlen rozpuszczony, współczynnik nasycenia tlenem, azot azotanowy, azot Kjeldahla, azot ogólny, azot amonowy, fosfor ogólny, ChZT-Cr, zawiesiny ogólne, chrom ogólny, chlorofil „a”.

Informacje na temat stanu wód Wisły w województwie są podawane na bieżąco na stronie WIOŚ w Bydgoszczy pod adresem wios.bydgoszcz.pl/kontrole/badania-kontrolne.

wideo: Krzysztof Forgiel/Dronfor (udostępnione za zgodą)

Do awarii układu przesyłowego Czajki doszło w sobotę (29 sierpnia). Podobna awaria miała miejsce rok temu. – Naprawa potrwa dłużej niż 3 mies., stąd musimy postawić na trwalsze rozwiązanie niż most pontonowy – napisał 30 sierpnia na swoim Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Czytaj także: Ważne! Ścieki z Czajki w środę dotrą do Bydgoszczy

mk Autor