Aktualności 31 sie 2020 | kp
 Ważne! Ścieki z „Czajki” w środę dotrą do Bydgoszczy

fot. ilustracyjna, Pixabay

29 sierpnia doszło do kolejnej awarii kolektora przesyłowego do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Fala po zrzucie ścieków do Wisły w Warszawie dotrze do bydgoskiego Fordonu w środę (2 września) o północy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę (30 sierpnia) opublikował na swoim Twitterze wstępną analizę przewidywanej propagacji fali do poszczególnych lokalizacji wzdłuż Wisły, aż do wodowskazu w Kiezmarku.

Z danych wynika, że fala po zrzucie stołecznych ścieków do Wisły dotrze do naszego województwa już dzisiaj – 31 sierpnia. O 19.00 fala przepłynie przez Włocławek, 1 września o 12.00 dotrze do Torunia, a następnego dnia do bydgoskiego Fordonu.

Tego samego dnia kolejno ścieki dotrą o godz. 10.00 do Chełmna, a o 19.00 do Grudziądza. W czwartek (3 września) o godz. 18.00 dopłyną do Tczewa, a w piątek o północy do wsi Kiezmark.

fot. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej/ Twitter

fot. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej/ Twitter

Déjà vu. Awaria układu przesyłowego

Opis sobotniej awarii przypomina tę ubiegłoroczną. Pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia 2019 roku, drugi - 28 sierpnia. Wówczas nieczystości także były zrzucane do Wisły. Wyjaśnianie przyczyn tej usterki trwało prawie rok. 

– Teraz, w związku z awarią, równolegle analizujemy dwa scenariusze awaryjne - rurociąg po dnie Wisły lub na moście Północnym. Niebawem poinformuję, który z nich będziemy realizować. Naprawa potrwa dłużej niż 3 mies., stąd musimy postawić na trwalsze rozwiązanie niż most pontonowy – napisał wczoraj (30 sierpnia) na swoim Twitterze Rafał Trzaskowski.

– Dziś ponosimy konsekwencje błędnych z przeszłości: z 1999 i 2005 r., o odrzuceniu planów budowy oczyszczalni na lewym brzegu i decyzji, których wynikiem są poważne błędy projektowe całego rurociągu. Dlatego od listopada 2019 r. pracujemy nad zupełnie nowym systemem – dodał. 

GIS apeluje!

W związku z awarią układu przesyłowego ścieków Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska unikać kąpieli i sportów wodnych oraz nie używać do mycia wody z rzeki. 

źródło: Twitter

kp Autor