Stary Fordon 18 lis 2020 | kp
Startują prace przy budowie umocnionego nabrzeża w Starym Fordonie

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Budowa 100-metrowego umocnionego nabrzeża Wisły to część rewitalizacji Starego Fordonu. Właśnie przystąpiono do realizacji tej inwestycji. Wykonawca rozpoczął już prace ziemne i przygotowuje się do pogrążania stalowych grodzic.

Zadanie jest realizowane w wyniku konsultacji społecznych. Nabrzeże, które powstaje na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego będzie pełnić kilka ważnych funkcji – wzmocni potencjał Starego Fordonu, będzie miejscem wypoczynku i rekreacji oraz stworzy możliwość wodowania i cumowania jednostek pływających. Poza tym umocnione nabrzeże będzie pełniło funkcję ochronną (ostrogi) i w przyszłości będzie wzmacniać drogę dojazdową do planowanego portu.

Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, wykonawca rozpoczął już prace ziemne i przygotowuje się do pogrążania stalowych grodzic, z których najdłuższe mają 12 metrów. Ścianki w brzegu rzeki mają za zadanie zabezpieczyć nabrzeże przed podmywaniem, a zarazem staną się częścią obiektu, na której powstanie zbrojona betonowa konstrukcja kolejnych stopni nabrzeża.

Mieszkańcy Fordonu będą mogli czuć się w tym miejscu bezpiecznie – nabrzeże będzie wyposażone w monitoring, odwodnienie i oświetlenie. Koszt prac budowlanych, które będą objęte 7-letnią gwarancją, to 7,24 mln złotych. Zadanie planowo ma się zakończyć pod koniec 2021 roku.

fot. UMB

Fordońskie inwestycje

W rewitalizację Starego Fordonu mocno zaangażowani byli jego mieszkańcy, którzy domagali się zmian. Ich trud przyniósł efekty. W ubiegłym roku zakończono rewitalizację ul. Bydgoskiej, a w tym roku rozpoczęły się prace przy budynkach komunalnych. Wkrótce mieszkańcy Fordonu będą cieszyć się także nowym Rynkiem, za który odpowiedzialna jest firma Steinbudex ze Świdnicy. Poza tym ogłoszono przetarg na rewitalizację uliczek i terenów zielonych pomiędzy ulicą Bydgoską i Wisłą.

Czytaj także: Stary Fordon może stać się „perełką Bydgoszczy”. Miasto ogłosiło przetarg na nabrzeże

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor