Wzgórze Wolności 12 lut 2019 | Redaktor
Ścieżka i więcej roślin na Wzgórzu Wolności. W planach platforma widokowa

fot. Bydgoszcz.pl

Trwa rewitalizacja parku na Wzgórzu Wolności. W planach na najbliszy czas jest m.in. utworzenie ścieżki do kładki nad Trasą Uniwersytecką, a przy okazji rozbudowy ul. Kujawskiej powstaną nowe schody łączące park z tą ulicą.

Kładka NATO jest na Wzgórzu Wolności

Wzgórze Wolności 22 maj 13:55

Rondo Unii Europejskiej na Wzgórzu Wolności

Wzgórze Wolności 28 mar 10:31

W ramach prac rewitaliacyjnych w parku na Wzgórzu Wolności porządkowana jest szata roślinna, przygotowano też konstrukcję ścieżek, chodników i drogi rowerowej i zamontowano pierwsze elementy małej architektury: poręcze, bariery, hotele dla owadów. 

Na polanie zaplanowano m.in. utworzenie zróżnicowanych gatunkowo łąk oraz dosadzenie ziół. W całym parku pojawią się też nowe drzewa i krzewy, ławki, tablice informacyjno-dydaktyczne, karmniki i kosze na śmieci. Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków, nietoperzy. Park zyska także nowe oświetlenie. 

Zaplanowany został nowy ciąg pieszo-rowerowy. Na wysokości Zielonych Arkad będzie on rozdzielony na drogę rowerową i biegnącą obok ścieżkę spacerową. Miasto sfinalizowało też przejęcie nieruchomości na wysokości stadionu. Dzięki temu zakres zadania został poszerzony o dobudowanie ścieżki do kładki nad Trasą Uniwersytecką. W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej powstaną też nowe schody łączące park z tą ulicą. Teren wokół nich zostanie zagospodarowany kompozycjami roślin.

Wartość prac w parku na Wzgórzu Wolności to blisko dwa mln złotych. Rewitalizacja ma zakończyć się w maju.

Na realizację inwestycji miasto pozyskało dofinansowanie ze środków unijnych, dlatego na razie stawia głównie na prace związane z roślinnością i stabilizacją skarpy. Urzędnicy tłumaczą, że zgodnie z warunkami korzystania ze wsparcia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, koszt infrastruktury parkowej nie powinien przekroczyć 30 procent wartości kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Na takie inwestycje ma jednak przyjść czas później.  Informują, że przygotowana dokumentacja projektowa uwzględnia rezerwę terenu pod elementy takie jak na przykład plac zabaw, siłownia plenerowa czy platforma widokowa, które mogą zostać zrealizowane w przyszłości.

Zespół zieleni na Wzgórzu Wolności jako założenie parkowe powstał w latach 1911-1913. Początkowo utrzymany był w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Na tym terenie Niemcy zbudowali 25-metrową wieżę Bismarcka - kamień węgielny pod nią został wbudowany w 1911 roku. Jako symbol pruskiej dominacji nad miastem, po powrocie Bydgoszczy do Macierzy, została w 1928 roku wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w miejscu wyburzonej wieży urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

źródło: Bydgoszcz.pl, oprac. mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor