Bydgoszcz 5 gru 2018 | Redaktor
18 południk podświetlony na Starym Rynku [FILM]

fot. UMB

Podświetlony pas umieszczony w kamiennej posadzce będzie wyznaczał przebieg 18. południka. Rozpoczęły się prace związane z wyeksponowaniem go na Starym Rynku. Ratusz pokazuje film.

Trwa remont Starego Rynku. Rozpoczęła się przebudowa wlotu od strony ul. Krętej (na wysokości pasażu, ulicy Jatki). Dojazd do placu budowy płyty rynku oraz parkingu podziemnego zlokalizowanego przy ul. Krętej jest zapewniony od ul. Podwale poprzez wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Krętej. Nadal nie będzie możliwy przejazd przez Stary Rynek na osi ul. Jana Kazimierza-ul. Kręta.

Obecnie prowadzone są też prace związane z budową fundamentów pod nowe latarnie, konieczną  przebudową instalacji elektrycznych oraz przebudową geometrii dróg dojazdowych przy wlocie od strony ul. Jana Kazimierza. Zaczęły się również prace związane z wyeksponowaniem przebiegu 18. południka. W pierwszej kolejności geodezyjnie wyznaczono przebieg południka.  Z początkiem tygodnia budowlańcy w ułożonej już nawierzchni wycięli szczelinę. Zamontowany zostanie w niej ledowy pas z punktami świetlnymi, który zabezpieczy mosiężna oprawa.  Będzie on zlicowany z nawierzchnią kamiennych płyt. Szczególnie efektownie cała konstrukcja prezentować będzie się po zmroku. Pas zakończony będzie z jednej strony tzw. „zegarem bydgoskim” w północno-zachodniej części rynku. Będzie to konstrukcja w formie niewielkiego słupka o wysokości około 1,2 m. W jego górnej części znajdzie się kaseta na elektroniczny zegar. Będzie on pokazywał czas bydgoski. Czyli godzinę wynikającą bezpośrednio z pozycji Słońca na niebie na naszej szerokości geograficznej.

Warto podkreślić, że iluminacja zostanie też wbudowana w posadzkę rynku wokół fontanny Kupffendera. W ten sposób wodotryski dzieci bawiących się z gęsia będzie również w elegancki sposób podświetlony.

Koszt rewitalizacji Starego Rynku to 14,3 mln zł. Sposób aranżacji płyty dodatkowymi elementami związanymi z małą architekturą oraz zielenią wybrany został  w drodze konkursu.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor