Bydgoszcz 16 kwi 2019 | Redaktor
Będą nowe bilety czasowe - krótsze

fot. Anna Kopeć

Bydgoszczanie opowiedzieli się za wprowadzeniem krótszych biletów czasowych i pozostawieniem dotychczasowego biletu jednorazowego. Zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

„Przez cały marzec pytaliśmy bydgoszczan czego oczekują od nowoczesnej komunikacji miejskiej. Wszystko po by mieszkańcy przesiedli się na autobus i tramwaj” – informuje ratusz..

Teraz mieszkańcy mogą korzystać z biletów jednorazowych – normalnych i ulgowych – oraz biletów czasowych godzinnych, dobowych, pięciodobowych oraz jednodniowych rodzinnych. Wyniki konsultacji nie pozostawiają wątpliwości - mieszkańcy w zdecydowanej większości są za wprowadzeniem nowych biletów czasowych.

Na pytanie: „Czy chciałby/chciałaby Pan/Pan, by wprowadzono nowe, krótsze bilety czasowe?”, aż 70 procent pytanych odpowiedziało: „Tak”.

Jednocześnie za pozostawieniem modelu mieszanego, czyli biletu jednorazowego (jednoprzejazdowego) i czasowych opowiedziało się 62 proc. badanych.

W sumie swoją opinią podzieliło się blisko 2,5 tysiąca mieszkańców, którzy zgłosili dodatkowo prawie 600 szczegółowych uwag.

Mieszkańcy mogli wypełnić zarówno ankietę internetowo jak i papierowo. Można było również skorzystać z opcji wypełnienia ankiety z pomocą przedstawicieli Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego, którzy przez cały czas trwania konsultacji cyklicznie pojawiali się w wielu punktach miasta – na rondach: Kujawskim, Jagiellonów, Fordońskim, Toruńskim, Grunwaldzkim oraz ulicy Mostowej, Fordońskiej. Mieszkańcy mogli też zgłaszać swoje uwagi w Mobilnym Punkcie Konsultacyjnym – zabytkowym autobusie Mercedes e305, który odwiedzał bydgoskie osiedla.

Teraz, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, ratusz zapowiada rozpoczniecie prac nad przygotowaniem konkretnych propozycji zmian. W proces będą zaangażowane organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem transportu publicznego. Głównym celem wprowadzenia nowej oferty biletowej jest zachęcenie mieszkańców oraz sąsiadów z okolicznych gmin do korzystania z transportu publicznego. Dobrze dopasowana oferta może przyczynić się do pozostawienia swoich samochodów w domach, by przesiąść się na ekologiczny tramwaj oraz autobus.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy, oprac. jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor