Bydgoszcz 6 lut 2018 | Redaktor
Będzie kąpielisko Astoria!

Wizualizacja nowego basenu Astorii/mat. Urząd Miasta Bydgoszczy

- Na terenach w okolicach Astorii zlecamy koncepcję stworzenia basenów odkrytych. Jak będą wyglądały poddamy konsultacjom społecznym – oświadczył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski na swoim profilu na Facebooku.

To dobra wiadomość dla bydgoszczan, bowiem wraz z wyburzeniem starych obiektów Astorii zniknęły z powierzchni ziemi baseny otwarte, które przez lata były jednym z głównych kąpielisk w mieście. Położone w centrum nad Brdą stanowiły niebywałą atrakcję.

Przypomnijmy, że 1 lutego Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił przetarg na budowę basenu „olimpijskiego” Astorii. Nowy obiekt ma mieć 10 torów o długości 50 metrów i pozwoli na treningi, ale również na rozgrywanie zawodów pływackich na najwyższym poziomie sportowym.  Nowy obiekt przy ul. Królowej Jadwigi 23 ma kosztować około 100 milionów złotych. Ostateczny koszt inwestycji poznamy w połowie kwietnia, kiedy zostaną otwarte oferty potencjalnych wykonawców.

Charakterystyka nowego obiektu pozwala na wiele dodatkowych funkcji. Oficjalny Serwis Bydgoszczy pisze: „Basen z miejscowo przegłębionym dnem do 6m (na odcinku 12m), wyposażony będzie w ruchomy pomost, który w zależności od potrzeb będzie dzielił go na dwa mniejsze baseny oraz w jednej jego części ruchome dno o wymiarach 25m x 25m (które umożliwi zmianę jego głębokości od 0 do 210 cm oraz uzyskanie zróżnicowania głębokości w dwóch jego strefach). Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, basen będzie można podzielić na cztery części o różnych głębokościach, gdzie będą mogły odbywać się różne rodzaje zajęć. Przy takim rozwiązaniu basen typowo treningowy stanie się też miejscem rekreacji dla mieszkańców (np. poprzez wydzielenie płytkich stref do gier wodnych, zajęć aerobiku w wodzie itp.), a także miejscem treningu dla nurków (w tym służb ratowniczych).

Widownia basenu liczyć będzie około 450 miejsc. W kompleksie funkcjonować będą m. in. hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne.  Warto podkreślić, że będzie to pierwszy basen olimpijski w regionie. Ostateczny wygląd budynku uwzględnia też uwagi Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor