Bydgoszcz 25 maj 11:23 | Redaktor

Coraz więcej zachwytów nad powstającym budynkiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia zamieścił w mediach społecznościowych wpis z fotografią nowego obiektu Akademii Muzycznej:

„ Mamy w mieście taką uczelnię na którą studenci przyjeżdżają nawet z Azji. Zapowiada się wyjątkowy obiekt, który odmieni (częściowo już odmienił) okolicę.

Nie mogę się doczekać aż usiądę nad brzegiem w jakiś ciepły wieczór”

Faktycznie, rzeczywistość przegoniła makiety. Obiekt budowany za około pół miliarda złotych jest imponujący.

fot. archiwum

Przypomnijmy, że decyzję o budowie podjął rząd Mateusza Morawieckiego w 2019 roku. Kilkanaście miesięcy później podpisano umowę z wykonawcą.

– Najwyższy czas, żeby zintegrować pracę akademii w jednym miejscu, nowoczesnym, świetnie zaprojektowanym – mówił minister kultury Piotr Gliński w styczniu 2022 roku podczas uroczystości podpisania umowy na budowę nowego kampusu uczelni. – To największy w tej chwili projekt realizowany z budżetu dotyczący polskich uczelni artystycznych. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy kojarzy się przede wszystkim z laureatami Konkursu Chopinowskiego; to jedna z najlepszych w Polsce uczelni muzycznych i dlatego jestem szczęśliwy, że kolejny etap tej inwestycji jest realizowany.

Pieniądze na budowę zabezpieczył rząd, a grunty pod kampus między ul. Kamienną i Chodkiewicza o wartości 9 mln zł już w 2014 toku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało miasto Bydgoszcz. 

– Bardzo cieszę się, że na tej sali są prawie wszyscy, którzy przyłożyli rękę do tego, by ta idea się ziściła – chylę głowę przed Państwem za to, czego dokonaliście – mówił wtedy były rektor AM prof. Jerzy Kaszuba, za którego kadencji udało się uzyskać poparcie Ministerstwa Kultury dla tej inwestycji.

Teraz budynek budzi zachwyt przede wszystkim fotografów.

Wielu twórców znajduje również tutaj inspirację do tworzenia filmów: 

Inwestycja stała się też bohaterem audycji #WjazdNaBudowę. W niespełna dwa miesiące film zyskał blisko 100 tysięcy wyświetleń.

Pod koniec stycznia 2024 na budynku zawisła wiecha. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to uczelnia rozpocznie rok akademicki 2025/26 już w nowym kampusie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor