Bydgoszcz 21 lis 2018 | Redaktor

Na placu Teatralnym wybudowany zostanie pierwszy w Bydgoszczy przystanek wiedeński – poinformował ratusz. Jednocześnie miasto przygotuje dokumentację niezbędną do przebudowy wszystkich przystanków na ul. Gdańskiej od centrum do Kamiennej. Dzięki nim pasażerowie będą mogli wygodniej i bezpieczniej korzystać z tramwajów.

W środę (21 listopada) ogłoszony został pierwszy przetarg na przebudowę placu Teatralnego wraz z fragmentem ul. Focha. Zakłada on między innymi wykonanie przystanku wiedeńskiego o długości 40 m po południowej stronie jezdni. - Przystanki tego typu to rozwiązanie coraz częściej stosowane w nowoczesnych miastach – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Nie mam wątpliwości, że sprawdzą się również w naszym mieście. Cieszę się, że ten pierwszy projekt, który zrealizujemy na pl. Teatralnym udało się też połączyć z poprawą bezpieczeństwa rowerzystów.

Przystanki wiedeńskie pozwalają pasażerom na bardzo wygodne wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej (poziom podłogi w tramwaju jest prawie taki sam jak jezdni pełniącej funkcji peronu). Dzięki nim z komunikacji miejskiej bez problemu mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Dodatkowo wyniesiona jezdnia poprawia bezpieczeństwo -  wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku.

Do budowy przystanku na ul. Focha  konieczne jest również skrócenie istniejącej zatoki autobusowej. W obrębie placu Teatralnego powstaną też drogi rowerowe, które zapewnią bezpieczny przejazd m.in. na kierunku Stare Miasto-Gdańska. Do ruchu rowerowego zostanie dostosowana sygnalizacja świetlna. Przy okazji wymienione zostaną fragmenty nawierzchni na ul. Focha oraz na skrzyżowaniu z ul. Gdańską wraz z wymianą kostki betonowej w torowisku na wlocie ul. Gdańskiej. W przyszłości droga rowerowa planowana jest również na dalszym odcinku ul. Focha.

Roboty na przystanku wiedeńskim i prace związane z wymianą nawierzchni na skrzyżowaniu ul. Focha, Jagiellońskiej i Gdańskiej zostaną przeprowadzone w okresie wakacyjnym, by do minimum ograniczyć utrudnienia na ważnym węźle komunikacyjnym. Przed wakacjami będą prowadzone roboty, które nie wpłyną istotnie na płynność ruchu. Zakończenie zadania planowane jest wczesną jesienią.

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor