Bydgoszcz 5 gru 2018 | Redaktor
Biurowiec po „Eltrze” w połowie odnowiony [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Nowa elewacja jedenastopiętrowego biurowca przy ul. Dworcowej 81 już jest widoczna od południowej strony.

Najwyższy budynek przy ul. Dworcowej oddano do użytku w 1964 roku. Jak na owe czasy biurowiec był bardzo nowoczesny. Znalazły w nim siedzibę zakłady „Unitra-Eltra”. Teraz budynkiem zarządza firma Locum. Od wielu lat straszył zaniedbaną, obskurną elewacją. Wiosną tego roku rozpoczęła się modernizacja. W ramach remontu została zlikwidowana zewnętrzna klatka schodowa, a także przybudówka na parterze. Biurowiec jest również też docieplany.

Autorami projektu są Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak z Pracowni Reżyserii Architektury Archigeum. Projektanci podkreślają: „Główną ideą, która przyświecała nam podczas prac nad tym obiektem, a który jest symbolem tej części miasta, było uniknięcie tzw. „siłowania” się z nim. Biurowiec jest niezwykle intrygujący w swojej formie, uznaliśmy więc, że nie potrzebuje specjalnych zdobień. Postawiliśmy na minimalizm i klasyczne tony. Postanowiliśmy podkreślić i wyartykułować to co jest niezbędne. „Eltra” to dostojny biurowiec i taki powinien pozostać - trochę surowy w odbiorze. Technologia, w której został wybudowany wiele lat temu nie ułatwiała zadania projektowego. Najgorszą rzeczą, która mogłaby się przydarzyć temu obiektowi to „pasteloza”, która straszy na bydgoskich blokowiskach. W założeniach byliśmy zgodni z inwestorem, który także miał jasno sprecyzowany pogląd. To znacznie ułatwiło prace.

Już widać pierwsze efekty modernizacji. Można podziwiać odnowioną, południową ścianę budynku, którą widać już zobaczyć m.in. z mostu Królowej Jadwigi, pobliskich bulwarów nad Brdą oraz z ul. Sobieskiego i Unii Lubelskiej. Gotowa jest już też ściana szczytowa od strony dworca PKP Bydgoszcz Główna.

fot. Anna Kopeć

 Tutaj galeria zdjęć z początku remontu

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor