Wydarzenia 22 kwi 2018 | Redaktor
Biurowiec„Eltry” przestanie straszyć. Stawiają rusztowanie [ZDJĘCIA]

Rusztowanie oplata biurowiec dawnej „Eltra”/fot. Anna Kopeć

Remont elewacji biurowca po byłych zakładach „Eltra” staje się faktem. Obok nowego dworca PKP, budynek ma stać się wizytówką tej części miasta.

Projekt przygotowali architekci  pracowni Archigeum - Pracownia Reżyserii Architektury Przemek Gawęda i Marcin Sajdak. Pozytywnie został oceniony przez miejskiego plastyka. Remont obiektu właśnie się rozpoczął.

Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury Sp z oo

11-piętrowy biurowiec przy ul. Dworcowej 81 oddano do użytku w 1964 roku. W nowoczesnym – jak na owe czasy – biurowcu znajdowała się siedziba zakładów radiowych „Unitra-Eltra”. Budynek, którym zarządza aktualnie firma Locum, nie przeszedł żadnego generalnego remontu. Teraz zostanie odrestaurowany. W ramach remontu zlikwidowana zostanie zewnętrzna klatka schodowa a także przybudówka na parterze. Biurowiec zostanie też docieplony.

Projektanci podkreślają: „Główną ideą, która przyświecała nam podczas prac nad tym obiektem, a który jest symbolem tej części miasta, było uniknięcie tzw. „siłowania” się z nim. Biurowiec jest niezwykle intrygujący w swojej formie, uznaliśmy więc, że nie potrzebuje specjalnych zdobień. Postawiliśmy na minimalizm i klasyczne tony. Postanowiliśmy podkreślić i wyartykułować to co jest niezbędne. „Eltra” to dostojny biurowiec i taki powinien pozostać - trochę surowy w odbiorze. Technologia, w której został wybudowany wiele lat temu nie ułatwiała zadania projektowego. Najgorszą rzeczą, która mogłaby się przydarzyć temu obiektowi to „pasteloza”, która straszy na bydgoskich blokowiskach. W założeniach byliśmy zgodni z inwestorem, który także miał jasno sprecyzowany pogląd. To znacznie ułatwiło prace” - czytamy na stronie Pracownia Reżyserii Architektury „Archigeum”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor