Bydgoszcz 7 maj 12:10 | ak
Bydgoscy restauratorzy szykują się do uruchomienia letnich ogródków

fot. Anna Kopeć

Od przyszłego tygodnia uruchomione zostaną ogródki letnie w Bydgoszczy. Restauratorzy złożyli prawie 60 wniosków związanych z dzierżawą miejskich placów i ulic. Ustawiane są już pierwsze stoliki, parasole i kwietniki.

Otwarcie usług gastronomicznych to kolejny etap rządowego planu odmrażania gospodarki. Od 15 maja otwarte zostaną ogródki restauracyjne w całej Polsce, a dwa tygodnie później będzie można zjeść również posiłek w samym lokalu. Warunkiem będzie oczywiście zachowanie reżimu sanitarnego i trzymanie odległości od innych gości. 

W przyszłym tygodniu pracownicy ZDMiKP przygotują i rozstawią parasole ogródków letnich na płycie Starego Rynku. Dzięki temu restauratorzy będą mogli przyjąć pierwszych gości  już w dniu zniesienia obostrzeń. Do tej pory złożonych zostało prawie 60 wniosków o podpisanie umowy na dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe - letnie na terenie miasta. 

fot. Anna Kopeć, archiwum

Ratusz poinformował, że prezydent Bydgoszczy ustalił w tym roku preferencyjne stawki za dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe. 

W tym roku opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona aż o 99% w stosunku do stawki z 2019 roku i stanowić będzie zaledwie do 1% dotychczasowych opłat związanych z dzierżawą terenu pod ogródki letnie.

Preferencyjna opłata pobierana będzie również za działalność ogródków letnich nieprowadzących sprzedaży alkoholu. W tym przypadku kwota dotychczas obowiązująca do końca 2019 roku wynosiła 0,10 zł za 1m² za dzień. W tym sezonie będzie to tak samo jak w roku 2020 - 1 grosz za 1m² za dzień. Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki letnie dodany zostanie podatek VAT.

Dzierżawcy nadal mogą występować do ZDMiKP z wnioskiem z uwzględnieniem preferencyjnych stawek za dzierżawę.

źródło: biuro prasowe UMB

ak Autor