Bydgoszcz 29 gru 2017 | Redaktor
Bydgoszczanie zapłacą za zmianę? [PO SESJI RADY MIASTA]

Tablice informacyjne na al. Planu 6-letniego/fot. Anna Kopeć

Dowiedziałam się, że będę musiała płacić za wymianę dokumentów i wpis w księdze wieczystej – zaalarmowała nas dziś czytelniczka, mieszkanka Kapuścisk. W podobnej sytuacji mogą być tysiące bydgoszczan.

Nasza czytelniczka mieszka na Kapuściskach przy ul. Aleje Planu 6-letniego. – Planuję sprzedać mieszkanie i dowiedziałam się, że nazwa ulicy się zmieniła i muszę najpierw zmienić wpis w księdze wieczystej – żali  się.

Przypomnijmy, że wykonując tzw. ustawę dekomunizacyjną, wojewoda kujawsko-pomorski zmienił nazwę ulicy na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nowa nazwa zaczęła obowiązywać 28 grudnia 2017 roku. Zgodnie z tą ustawą z tytułu zmiany mieszkańcy nie ponoszą żadnych kosztów, a wymagane zmiany np. wpisy w księgach wieczystych dokonywane są bez opłat.

Ale wczoraj, 28 grudnia 2017 r., bydgoscy radni postanowili dokonać kolejnej zmiany. Uchwalili głosami koalicji PO-SLD nową nazwę dla tej ulicy. Uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy ma ona teraz nazywać się  Aleje Planu 6-cio letniego.

 

Taki zapis może oznaczać, że do wymiany będą wszystkie dokumenty, oznaczenia ulic , tablice informacyjne, wpisy w ewidencji gospodarczej i tym podobne. Również dane w księgach wieczystych powinny zostać zmienione. Uchwała w żaden sposób nie chroni mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni czy prowadzących działalność gospodarczą. Ewentualne zmiany dokonywane będą zatem na ich koszt. Do tematu wrócimy.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor