Bydgoszcz 29 kwi 18:04 | Redaktor
Ekoszkoła na bydgoskim osiedlu Leśnym

fot/Biuro Prasowe, Miasto Bydgoszcz

Zakończyła się kompleksowa termomodernizacja VII Liceum Ogólnokształcącego na bydgoskim osiedlu Leśnym. Jej częścią było zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych dla klimatu. Inwestycję połączono z promocją odpowiedzialnego zużycia energii. W poniedziałek (29 kwietnia) placówka zorganizowała „drzwi otwarte”.

Kończymy kolejną inwestycję, która jest częścią naszego programu „Ekoszkoła i ekoprzedszkole” – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – To nasz pomysł na mądre inwestycje w mieście. Dzięki niemu jednocześnie modernizujemy budynki, poprawimy ich estetykę, zużywamy mniej energii, co ogranicza koszty.  Wszystkie te inwestycje łączymy z doposażeniem naszych szkół akcjami podnoszącymi świadomość ekologiczną. Wierzę, że dzięki takim inwestycjom zostawimy kolejnym pokoleniom miasto z lepszym środowiskiem. Kontynuacja tego programu to jeden z priorytetów na kolejne lata. Jego realizację ułatwią nam pozyskane już fundusze europejskie.

 

Zakres prac w VII LO przy ul. 11 Listopada 4 obejmował docieplenie przegród budowlanych, w tym m.in. fundamentów, ścian, dachów. Wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej celem spełnienia standardów cieplnych, przebudowę pomieszczeń sanitarnych, wymianę instalacji wewnętrznych, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej, wykonanie instalacji klimatyzacji w części pomieszczeń, wykonanie instalacji fotowoltanicznej, wykonanie w budynku systemu zarządzania energią, wykonanie systemu kontroli dostępu, monitoringu zewnętrznego, instalacji alarmowej, przeciwpożarowej, przebudowa instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz roboty poinstalacyjne i wykończeniowe pomieszczeń. Cały gmach wyposażony został w elektroniczny system sterowania budynkiem.

Wykonawca, firma Ebud-Przemysłówka zrealizował już cały projekt. W trakcie trwania prac budowlanych licealiści uczyli się w budynku dawnego gimnazjum przy ul. Kościuszki 37 A.

Całkowity koszt inwestycji to około 14 mln złotych, a połowa  to dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG (projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię) 2014-2021 w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. W uroczystej inauguracji placówki oprócz prezydenta wzięli udział między innymi jego zastępczyni Iwona Waszkiewicz oraz dyrektor placówki Janusz Kitajgrodzki.

Wraz z termomodernizacją VII LO odbywały się działania edukacyjne i informacyjne. Blisko 90 uczniów VII LO zostało zaproszonych do udziału w warsztatach, które dotyczą m. in. odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i właściwości gospodarki niskoemisyjnej. W szkole powstało również koło zainteresowań nawiązujące tematycznie do ekologii, ochrony środowiska i zjawisk wpływających na możliwość zwiększenie dbałości o środowisko.

W trakcie okolicznościowych „drzwi otwartych”  w nowej szkole rozstrzygnięty został też konkurs „Bydgoszcz jest EKO!”. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie pracy plastycznej obrazującej  m.in. zastosowanie odnawialnych źródeł energii dla ochrony środowiska naturalnego. Jego adresatami byli uczniowie termomodernizowanej placówki. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Zwyciężyła praca Łukasza Kozioła z klasy 2a. Jury nagrodziło również prace Aleksandry Rutkiewicz i Julii Kołodziej oraz wyróżniło prace Nikoli Krzewińskiej (klasa 2c) i Zuzanny Panfil  (klasa 1c). Laureaci otrzymali sprzęt elektroniczny i ekogadżety. Prace po rozstrzygnięciu trafią na otwartą wystawę zorganizowaną w okolicach Starego Rynku.

Inwestycja w liczbach:

  • Koszt – 14 mln zł;
  • Dofinansowanie EOG – 7 mln zł;
  • Zaawansowanie prac – 100%;
  • Zakładane oszczędności – ok. 85%;
  • Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną: EP = 36,62 kWh/(m2 x rok) – co jest na poziomie 50 proc. wartości granicznej dla nowo budowanego budynku tej kategorii i gabarytów.

Źródło i foto: Biuro Prasowe, Miasto Bydgoszcz

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor