Bydgoszcz 24 lut 14:22 | kd
Ich ogródki były wzorem. Teraz ADM sprzedaje je pod parking. Mieszkańcy ul. Jasnej w rozpaczy

fot. ilustracyjne, Pixabay

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Jasnej 17 są zaniepokojeni zamiarem sprzedaży przez ADM części dzierżawionych przez nich przydomowych działek na parking dla sąsiedniej posesji. O działki dbali i to z sukcesami, które dostrzegło nawet Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W pomoc mieszkańcom i wyjaśnienie tematu sprzedaży działek zaangażował się radny Szymon Róg.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Jasnej 17 nie zgadzają się z decyzją ADM, przez którą zostanie im zabrana część działki z ogródkami. Odebrana mieszkańcom część ma zostać przyłączona do terenu kamienicy przy ul.Jasnej 19 z przeznaczeniem na parking. O zakup tego terenu wystąpił prywatny inwestor. Mieszkańcy są zrozpaczeni, bo zabiera im się miejsce, gdzie w letnim okresie intensywnie spędzali czas, choć trochę oddzieleni od miejskiego zgiełku. W pomoc mieszkańcom zaangażował się radny Szymon Róg, który skierował kilka interpelacji do prezydenta Rafała Bruskiego.
 
Teren od kilku pokoleń przez mieszkańców kamienicy ADM zagospodarowywany jest pod wyjątkowo okazałą zieloną enklawę, tworzącą tzw. zielone płuca osiedla Okole, które niestety należy do mocno zanieczyszczonych. W uznaniu tych zasług w 2020 r. jeden z mieszkańców w konkursie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy został wyróżniony „za szczególną troskę o dbałość i estetyczny wygląd Bydgoszczy”
- czytamy w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta.
 
Zdaje się, iż podobne priorytety przyświecają władzom Bydgoszczy, które zapewniają o dbałości o tereny zielone, a i chlubią się największą ilością parków na terenie Miasta. Przed kilkoma dniami za pośrednictwem mediów dowiedzieliśmy się, iż obecnie Urząd Miasta wypracowuje standardy utrzymania terenów zielonych. Niestety nijak ma się do tego uparte dążenie do zabrania ogródków mieszkańcom kamienicy przy ul. Jasnej 17
- przedstawia sytuację radny Szymon Róg.
 
Pierwsze sygnały dot. planów wydzielenia tych terenów pojawiły się pod koniec 2019 r. Wtedy na zapytanie radnego Roga dotyczące planów sprzedaży terenu prezydent odpowiedział, że - trwa procedura sprawdzania ewentualnej możliwości wydzielenia fragmentu ww. działki, który byłby przeznaczony na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej.
 
Prezydent również przyobiecał, iż o podjęciu decyzji co do ostatecznej sprzedaży poinformuje radnego w osobnym piśmie. To jednak nie nastąpiło. Mieszkańcy kamienicy przy ul. Jasnej 17 otrzymali w grudniu 2020 roku pismo z ADM zawierające zachętę do zawarcia umowy dzierżawy na kolejny rok. Na poczatku lutego ADM wycofał się z tej zachęty i poinformował mieszkańców, ze teren zostanie sprzedany, a dotychczasowi użytkownicy mają opróżnić działki do końca marca.
 
Do działki należącej do prywatnego inwestora ma zostać wg. informacji uzyskanych przez radnego również teren wraz z kamienicą przy ul. Chocimskiej 14, a także prawdopodobnie Jasnej 21. 
Mieszkańcy skierowali do radnych prośbę o pomoc. Nie zamierzają poddawać się w walce o swoje ukochane ogródki na korzyść prywatnego inwestora, któremu miasto ułatwia działanie.
O tym, że inwestor spodziewa się znacznych zysków świadczy fakt, ze wyjatkowo zawzięcie zabiega o to miejsce. Sprawa przypomina w tym wypadku sinusoidę. Gdy robi się o niej głośno ADm-y nie wykonują żadnych ruchów, gdy przycicha rozpoczynają procedury zmierzające do wyrugowania mieszkańców z użytkowanych przez nich gruntów
- piszą mieszkańcy w skierowanym liście do radnych.
 
 
Do sprawy wrócimy.

kd Autor